Malazgirt Zaferi’nin 952. Yıl Dönümü Ahlat’ta Kutlandı

2.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Zaferi’nin 952. yıl dönümü dolayısıyla Ahlat'ta düzenlenen etkinliğe katıldı. Programda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da yer aldı.

Malazgirt Zaferi'nin 952. yıl dönümünün hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Bugün bir kez daha, cesaretleri ve mücadeleleriyle ölümü öldüren yiğitlerin hikayelerini yeniden hatırlıyoruz. Dünyaya insan hakları ve demokrasi dersi verenlerin çoğu, geçmişteki ayıpları nasıl örteceğini düşünürken, biz hamdolsun ecdadın zaferlerini şeref madalyası olarak göğsümüzde iftiharla taşıyoruz. Bizi anlamak, bizi tanımak isteyenler, hiç uzağa gitmesin, buraya gelsin. Türk milletinin şanlı tarihini öğrenmek isteyenler, Ahlat'ı ve Malazgirt'i ziyaret etsin" dedi.

"En güzel şekilde değerlendirmenin gayretindeyiz"

Türk tarihine zaferler ayı olarak geçen ağustos ayını, anlamına ve önemine uygun şekilde hep birlikte idrak ettiklerini belirten Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Bugün Ahlat'tayız. Yarın inşallah Malazgirt'te olacağız. 30 Ağustos'u Ankara'da kutlayacağız. Ardından, 85 milyon olarak, 29 Ekim'de Cumhuriyetimizin 100'üncü yılına ulaşmanın sevincini yaşayacağız. Geçmişten ders çıkartarak, ibret alarak, daha müreffeh, daha güçlü bir geleceğe yürüyeceğiz. Tarihimizde çok önemli bir kilometre taşını ifade eden bu seneyi, en güzel şekilde değerlendirmenin gayretindeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malazgirt'te açtıkları kapıyı, Söğüt'te diktikleri çınarla yedi iklim, üç kıtaya yayan kahramanlara layık olmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Malazgirt'teki bu buluşmayı, Türkiye Yüzyılı'nın yeni bir ahitleşmesi olarak kabul ettiğini belirten Erdoğan, Sultan Alparslan'ı ve aziz şehitleri tekrar tazimle yad ettiğini söyledi.

Bakan Koca da sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Zaferler ayı Ağustos’ta bugün; 1071 Malazgirt Zaferi’nin yıl dönümü, 1922’de Büyük Taarruz emrinin verildiği gün. Malazgirt Zaferi ile Anadolu bize vatan oldu, Büyük Taarruz’la Anadolu’nun ebedi vatan olarak kalacağını bütün dünya gördü.

Sn. Cumhurbaşkanımızla birlikte Malazgirt ovasında kutlu zaferi, kutlu askerleri yâd ettik. Tarihimizin büyük günlerinden 26 Ağustos kutlu olsun.”

Güncelleme Tarihi 19/09/2023