Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman’da Toplu Açılış Törenine Katıldı

2.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 36 Fabrika ve Şehir Stadyumu ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni'ne katıldı. Açılış töreninde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Batman halkıyla uzun bir aradan sonra bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Bütün yanlış uygulamaların, bölgede terör örgütlerinin zemin bulmasına yol açan zehirli bir iklimin gelişmesine yol açtığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde işte böyle bir Türkiye, işte böyle bir bölge fotoğrafıyla karşı karşıyaydık. Hemen kolları sıvadık. İlk iş olarak insanların zihin ve gönül dünyalarında baskıyla ve zulümle özdeşleşmiş olan olağanüstü hali biz kaldırdık. Ardından tarihimizin en büyük yatırım seferberliğini başlattık. Türkiye’nin 81 vilayetinin tamamını da aynı seviyede eğitim, sağlık, ulaşım, enerji, adalet, spor gibi, kamu altyapılarıyla donattık. Böylece köyünde, ilçesinde, ilinde, hayatını sürdüren vatandaşlarımızın temel hizmetlerden faydalanabilmek için İstanbul’a, Ankara’ya veya benzeri yerlere gitmek zorunda kalmasının önüne geçtik” sözlerini kullandı.

“Üniversite sayısını 206’ya çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batman’a üniversite açarak Batmanlı gençlerin kendi memleketlerinde eğitim almasını sağladıklarını söyledi.

İktidara geldiklerinde ülkede 76 üniversite olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Biz 76 üniversite ile geldik. Geldikten sonra bu sayıyı 206 üniversiteye çıkardık. İnsanlarımızı cehalete ve onun yol açtığı sefalete mahkum eden zihniyetin en büyük kozunu elinden aldık. İşte Batman Üniversitesi bunlardan biridir” diye konuştu.

Batman’a 19 yılda 16 milyar lira yatırım yaptık

Son 19 yılda Batman’a 16 milyar liralık yatırım yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şehrimize neler kazandırdığımızı şöyle özetin özeti mahiyetinde bir hatırlatayım. Eğitimde 4 bin 514 yeni derslik inşa ettik. Yüksek öğrenim öğrencileri için 2 bin 374 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Bugün resmi açılışını yaptığımız 15 bin seyirci kapasiteli stadyumun da aralarında olduğu 39 spor tesisi yaptık. Sosyal yardımlarda, şehrimizdeki ihtiyaç sahipleri için toplam 4,2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 8 hastaneden oluşan toplam 41 sağlık tesisinin yapımını süratle tamamladık ve hizmete açtık. 500 yataklı hastanemizin de ihale süreci başladı. TOKİ kanalıyla, Batman’da son 19 yılda 5 bin 392 konutu tamamladık, 960 konutun da yapımı devam ediyor.”

“Yeni sağlık tesisimizle Batman artık yeni hekimler yetiştirecek”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ise yaptığı konuşmada, kentte 2002’de 109 olan hekim sayısının bugün 254’ü uzman tabip olmak üzere 693’e, yapılan yatırımlarla yatak kapasitesinin de 1150’ye ulaştığını bildirdi.

Batman’ın nüfusa oranla yoğun bakım yatak kapasitesi bakımından ilk 5 il arasında bulunduğuna dikkati çeken Koca, 49 aile sağlığı merkezinde toplam 198 aile hekimliği biriminin hizmet verdiğini aktardı.

Koca, 400 yataklı Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin Batman Bölge Devlet Hastanesi ile birleşerek, “eğitim araştırma hastanesi” statüsü kazandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İlimize yakışır bu yeni sağlık tesisimizle Batman artık yeni hekimler yetiştirecek. Eğitim Araştırma Hastanemizle 2018 ile 2021 yılları arasında 3’ü ilçe devlet hastanesi, 4’ü sağlık kompleksi olmak üzere yaklaşık 550 milyon lira maliyetli 18 projemiz tamamlanmıştır. Bunun yanı sıra yatırım programımızda yeni hastane ve 5 aile sağlığı merkezi olmak üzere 6 projemiz daha bulunmaktadır. Çok yakında inşaatına başlayacağımız 500 yatak kapasiteli Batman Şehir Hastanesi Projemizin ihalesi de yapıldı. Biz bir arada oldukça, birlikte yürüdükçe yollar kısalacak, aşılmaz denilen engeller aşılacaktır.”

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, eski Orman ve Su İşleri Bakanı, TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, Batman Valisi Hulusi Şahin, Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

3.jpg  • 4.jpg


 

 

 
Güncelleme Tarihi 08/02/2022