Bakan Koca, Patlama Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

2.jpg

Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen patlamanın ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk olay yerinde incelemelerde bulundu.

Hendek’teki havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası alana helikopterle gelen Bakan Koca ve Soylu bölgeyi önce havadan inceledi.

Bakanlar, patlamanın meydana geldiği fabrika alanındaki incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, “Bugün Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 3 bakan olarak Hendek’te olan bu patlama sebebiyle gelmiş bulunuyoruz. Burada daha önce benzer şekilde bu büyüklükte olmayan 2 patlamanın olduğunu biliyoruz. Şu an hayatını kaybeden 4 vatandaşımız oldu. Kendilerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Toplam 5 hastanemize 97 vatandaşımız nakledildi. 97 yaralımızın 16 tanesi taburcu edildi. 1 kişi şu an ağır yaralı olarak tedavisi yapılmakta. 31 yaşında olan bir vatandaşımız. Bunun dışında durumu ciddi olan herhangi bir yaralımız yok” dedi.

Türk milletine başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Koca, şunları kaydetti:

“Olayın ilk anından itibaren 2 ambulans helikopterimiz, 84 ambulansımız, 18 UMKE timimiz ve 112 acil ekibimiz dahil olmak üzere AFAD ekibiyle birlikte olay yerine hızla ulaşıp hizmet etmiş odular. Ekip olarak olayın bundan sonraki sürecini de burada tamamen bütün vatandaşlarımızın durumlarını netleştirdikten sonra, o süreye kadar kalacağımızı söylemek istiyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bu tür afet ve felaketleri milletimize Rabbim tekrar yaşatmasın."

Patlamanın kimyasal bir sonucu olup olmayacağını değerlendiren Bakan Koca, “Havai fişekte karbondioksit, karbonmonoksit, sülfürdioksit gibi gazlar bulunuyor. O nedenle özellikle tansiyon, solunum sıkıntısı ve benzeri riskli hastalar için önemli olabileceğini düşünüyoruz. Meteorolojik tahminlere göre özellikle yakın bölgenin ilk 12 saatinin önemli olduğunu, bu anlamda maskeli olunmasını, mümkün mertebe dışarı çıkılmamasını ve kapı ve pencerelerin biraz daha kontrollü açılmasını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

  

4.jpg

 

 


Güncelleme Tarihi: 03/07/2020