Bakan Fahrettin Koca, KKTC’de 500 Yataklı Hastane Müjdesini Verdi

2.jpg

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, KKTC’de “Kapalı Maraş Açılımı” toplantısına katıldı. Koca, Lefkoşa’daki hastane ziyaretinin sonrasında 500 yataklı hastane müjdesini verdi.

Toplantıya, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ile her iki ülkeden üst düzey yetkililer, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri katıldı.

“Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır”

‘Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı’ Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şunları kaydetti:

“Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve Kıbrıs Türk makamlarının aldığı karar kapsamında şu anda kapalı askeri bölgedir. Bölgeye ilişkin envanter çalışması, bu çalışmaya ehil ve muktedir olan KKTC Hükümeti tarafından yapılmaktadır.

Özellikle altını çizmek isterim ki kapalı Maraş’ın hayat bulması değil, yarım asırdır kullanıma kapalı olması abesle iştigaldir. Burası KKTC’nin kendi toprağıdır. Kıbrıs Türkünün kendi toprağında, kendi refahı ve ekonomisi için adım atması son derece meşrudur, doğaldır.”

KKTC’ye 500 yataklı hastane müjdesi

Toplantı sonrasında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri eşliğinde Lefkoşa’daki Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesini ziyaret etti.

Koca, ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

Özellikle son dönemde Başbakan Tatar ve Sağlık Bakanı Pilli’nin KKTC için bir hastane ihtiyacını gündeme getirdiklerini bildiklerini söyleyen Koca, bu konuda yoğun temaslarda bulunduklarını ifade etti.

Bakan Koca, bu çerçevede özellikle Kıbrıslı soydaşların sağlık alanındaki ihtiyaçlarına yönelik iş birliğini devam ettirdiklerini belirtti.

Ziyaret sırasında hastaneyi ve yapılan hizmeti yerinde gördüklerini dile getiren Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem göz kliniğinde hem de kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi servisinde yatan hastaları da ziyaret ettik. Her türlü kalp ameliyatı ve böbrek naklinin yapılabilir olduğu bir ortam olduğunu gördük. 42 yıl önce faaliyete geçen hastanenin fiziki şartlarının iyileştirilmesi gerektiği ortada. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, KKTC’de bir hastane yapılmasını gelmeden önce konuştuk. Daha önce gündemimizde 400 yataklı bir hastane vardı. Cumhurbaşkanımız, “400 yataklı değil KKTC için 500 yataklı bir hastane yapacağımızın sözünü verin” diye beni gönderdi. Bu müjdeyi vermek ve yapımını takip etmek üzere, iş birliği içerisinde olacağımızı özellikle ifade etmek istiyorum.”

Koca, hastanenin çevre yoluna yakın ve 270 dönümlük bir arazide inşa edilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Bakan Koca, söz konusu hastanenin, bütün disiplinleri, branş çeşitliliği, insan kaynağı ve teknik altyapısıyla yetkin bir sağlık üssü olarak planladıklarını sözlerine ekledi. 

3.jpg




Güncelleme Tarihi: 15/02/2020