Bakan Yardımcısı Güven, Antalya’da Bir Dizi Programa Katıldı

2.jpg

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Bakanlığa bağlı birimler bünyesinde Antalya’da tertip edilen bir dizi programa katıldı.

Antalya programının ilk durağında, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından düzenlenen “Özel Sağlık Tesisleri Denetimi Çalıştayı”nda konuşan Güven, Sağlık Bakanlığına; sağlık kuruluşlarının planlanması, ruhsatlandırılması ve denetimi noktasında üç önemli görev yüklendiğini belirtti.

Bakan Yardımcısı Güven, 2014 yılında yayımlanan Denetim Yönergesi ile yürütülen özel sağlık kurum ve kuruluşlarına yönelik denetim faaliyetlerinin, bu yönetmelik esaslarına göre yürütüleceğini ifade etti. Güven, şunları kaydetti:

“Bu Yönetmelikle; özel sağlık kuruluşları ile sağlık hizmetlerine yönelik gerçekleştirilecek denetimlerin usul ve esasları ile Bakanlığımız politika ve mevzuatı bütünlük arz edecek şekilde tek bir çatı altında toplanmış ve denetimlerde standart oluşturulması, mevcut düzenlemelerdeki belirsiz ve muğlak durumların ortadan kaldırılması amaçlanmıştır.”

Sağlık hizmetine dair idari politikaların etkin bir şekilde uygulanabilmesi için standart bir denetim modeli geliştirmek istediklerinin altını çizen Güven, bu çalışmalarda paydaşların görüşlerini ve yapıcı katkılarını önemsediklerini söyledi.

Sağlık Otelciliği Çalıştayı

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü (KHGM) tarafından ‘güler yüzlü hizmet’ başlığı altında gerçekleşen programda, sağlık otelciliği hizmet standartları masaya yatırıldı.

Çalıştayda konuşan Bakan Yardımcısı Güven, “Hasta ve çalışan memnuniyetini arttırmak; yenilikçi, sürdürülebilir ve kaliteli hizmetin devamlılığını sağlamak için ‘Sağlık Otelciliği Hizmet Sunum Rehberi’ standartlarına uygun olarak hizmet sunulması gerektiğine dikkat çekti.

Çalıştaya; 52 ilden, 98 sağlık tesisinde çalışan 104 Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü katılım sağladı.

Uzmanlık Eğitim Takip Sistemi (UETS) Çalıştayı

Ülkemizdeki tıp, diş hekimliği ve eczacılık alanında uzmanlık eğitiminin elektronik ortamda takibini amaçlayan UETS Eğitici Çalıştayı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü (SBSGM) ve SHGM iş birliği ile Antalya’da gerçekleşti.

Bakan Yardımcısı Güven, Çalıştay’da yaptığı konuşmada, uzmanlık eğitimi sürecinin ülkemizdeki yeri ve önemi, uzmanlık eğitimi veren kurum ve programlardaki mevcut durum, getirilecek yeni sistem ile elde edilecek çıktılar gibi hususlarda katılımcıları bilgilendirdi.

Bakanlık tarafından elektronik ağ ortamı kullanılarak kurulan UETS’nin özelliklerine değinen Güven, uzmanlık eğitiminin takibi ve değerlendirilmesindeki önemine de vurgu yaptı.

“Verimlilik Yerinde Değerlendirme Süreci Eğitimi”

Bu yıl 7.’si düzenlen “Verimlilik Yerinde Değerlendirme Gözlemci Eğitimi”nde, 2019 yılı rehber revizyonu ile ilgili bilgilendirme, sahada tespit edilen eksiklikler, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri dile getirildi.

Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, sağlık sisteminde dünden bugüne gelinen noktanın önemine işaret ederek, “Bugün içinde katıldığım 4. Program. Dolayısıyla Sağlık Bakanlığının nasıl yoğun çalıştığının olumlu bir göstergesi olduğuna inanıyorum” sözlerini kullandı.

Toplantının adından da anlaşılacağı üzere çok verimli geçtiğini belirten Güven, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı olarak bunun karşılığını alacağımıza inancım tam. Buradaki katılımcılarımızın gönüllülük esası ile değerlendirmelere gittiğini biliyoruz. Bu yüzden tüm değerlendiricilere ve bu eğitimde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Program kapsamında, 2018 yılında Bakanlık tarafından yapılan görevlendirmelerde en fazla katkı sunan 3 gözlemciye teşekkür belgesi takdim edildi.


3.jpg

  • a.jpg
  • b.jpg
  • c.jpg
  • d.jpg
  • e.jpg
  • f.jpg 

 


Güncelleme Tarihi: 18/11/2019