Sağlık Bakanı Koca, Edirne’de Gebe Okulunu Ziyaret Etti

edir_icerik_1.jpg

Sultan 1. Murat Devlet Hastanesinde Gebe Okulunu ziyaret eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, anne adaylarıyla sohbet etti ve doğuma hazırlık süreçleri hakkında bilgi aldı.

Sağlık Bakanı Koca, Edirne ziyaretine valilikte başladı. Edirne Valisi Ekrem Canalp’te şehrin genel durumu hakkında bilgi alan Koca, valilik çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Koca, en çok kadın istihdamının sağlık sektöründe olduğunu söyledi. Tüm sağlık çalışanları içerisinde kadın oranının yüzde 64, hekim kadrosunda ise yüzde 40 olduğunu belirten Bakan Koca sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi için alınacak tedbirlere de değindi. Sağlık hizmeti verilen alanda yaşanan şiddet olayında şikayete bağlı olmadan yasal işlem yapılacağını, şiddet mağduru sağlık çalışanının ifadesinin yerinde alınacağını dile getiren Koca, sağlık personeline şiddet uygulayan kişinin polis ekiplerince gözaltına alındıktan sonra savcılık işlemleri tamamlanmadan serbest bırakılmayacağını kaydetti.

"Sağlıkta şiddet duymak istemediğimiz konu"

"Sağlıkta şiddet maalesef son dönemde gündemde olan ve bizim asla hiçbir şekilde duymak istemediğimiz bir konu" diyen Bakan Koca, "Kutsal bildiğimiz bu mesleği icra eden sağlık çalışanlarımıza şiddetin tasvip edilebilirliği mümkün olmaz. Bu çerçevede bakanlığımın ilk aylarında bu konuyla fazla eğildim ve özellikle sağlıkta şiddetle ilgili bir yasa çalışması oldu. Bu yasayla ilgili de 10 gün kadar önce İçişleri Bakanlığımızın da bir genelgesi yayınlandı. Yani bundan sonra kanun çerçevesinde uygulamanın nasıl olabilirliği ile ilgili bir düzenleme. Ayrıca sağlık çalışanın ifadesinin hastanede alınmasıyla ilgili de bir düzenleme" dedi.

"Ceza kanununda rahatlatıcı düzenleme yapılmalı"

Şiddet olayının asayişle çözülebileceğine inanmadığının da altını çizen Bakan Koca, "Bu çerçevede şiddet eylem planı çerçevesinde bir çalışmamız var. Burada özellikle geçen ay sağlık çalışanlarımızın güvenliği ile ilgili bir çalışma yapıldı ve kitapçık dağıtıldı. Bunun dışında hastalarımızın da yerinde bu konuyla ilgili değerlendirmek yapmak üzere bu konuyla ilgili birimler oluşturuldu. Ayrıca bu şiddeti doğuran sebeplere de yönelmek gerektiğini, bu çerçevede özellikle hasta yoğunluğu, iş yükü, fiziki şartlar dahil olmak üzere bir çalışma içindeyiz. Bununla ilgili imkanlarımız ölçüsünde bu iş yükünü azaltmak noktasında bir çalışma olacak önümüzdeki bir ay içerisinde. Bunun dışında ben sadece sağlıkta şiddetin değil, genelde de şiddetin ve gaspın ve hırsızlık dahil olmak üzere ceza kanununda bir takım kamu vicdanını rahatlatıcı düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Sağlık Bakanı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Hedefte biz yapılması gerekenin özellikle sağlık hizmetinin verildiği ortamda hasta ve hekim güvenliğini sağlamak bizim için hedef oluyor olacak. Bu çerçevede hem hekim hasta iletişimini hem de sağlık okur yazarlığını hem de fiziki ve iş yükü dahil olmak üzere bir takım doğuran sebeplerin üzerine de eğilmek noktasında bir kararlılığımız olacak."

Valilik ziyaretinin ardından 4 yeni ambulansın teslim törenine katılan Bakan Koca ardından çarşı esnafıyla bir araya geldi.  • edir_galeri_1.jpg
  • edir_galeri_2.jpg
  • edir_galeri_3.jpg
  • edir_galeri_4.jpgGüncelleme Tarihi: 09/03/2019