Kozmetik Ürünler İle İlgili Açıklama (08.02.2012)


“Orjin Ağrı ve Romatizma Kremi”,
“Orjin Rahatlatıcı Masaj ve Bakım Kremi” vb. isimlerle piyasaya arz edilen ürünlerle ilgili İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan açıklama aşağıda sunulmuştur:

“ ‘Orjin Ağrı ve Romatizma Kremi’ ve ‘Orjin Rahatlatıcı Masaj ve Bakım Kremi’ vb. isimlerle piyasaya arz edilen ürünler ve benzerleri ile ilgili çalışmalar yürütülmüş ve son olarak 25 Kasım 2011 tarihinde valiliklere genel bilgilendirme yapılmış idi.

Bakanlığımızca yürütülen ve aşağıda özetlenen tüm iş ve işlemlere rağmen “Orjin Hijyen ve Sağlık Ür. San. Ve Tic. Ltd. Şti.” isimli firmanın yazılı ve görsel basında yer alan “Orjinal Orjin’den Kamuoyuna Duyuru” başlıklı ve Orjin ürünlerinin “orjinal, Bakanlık denetimlerinden başarıyla geçmiş, üretim tesisleri ile ambalaj ve tanıtım materyallerinin kanunlara uygun ve güvenle kullanılabilir” olduğuna dair ifadeler içeren bilgilendirmelerinin aşağıda açıklanan tespitler doğrultusundagerçeği yansıtmadığı görülmektedir.

Valiliklere gönderilen 25 Kasım 2011 tarihli yazımız kapsamındaki tüm ürünlerin, üretim yerleri Bakanlığımız müfettişlerince denetlenmektedir. Bu kapsamda “CFK Kim. Kozm. Biyosidal Ür. Gıda Takv. Ür. Sağ. Ür. Üret. ve San. Tic. Ltd. Şti.”nin 20- 27 Aralık 2011 tarihlerinde yapılan denetimi sonuçlanmış olup;

üOrjin markalı ürünlerin üretim yeri olan “CFK Kim. Kozm. Biyosidal Ür. Gıda Takv. Ür. Sağ. Ür. Üret. ve San. Tic. Ltd. Şti.”nin üretim yerinin Mevzuatta bildirilen koşulları sağlamadığı,

ü“BİTKİSEL İÇERİKLİ” İDDİASINA RAĞMEN “Orjin Rahatlatıcı Masaj ve Bakım Kremi” isimli ürünün formülünde, ambalajının “İçerik” bölümünde bildirilmeyen ve aynı zamanda ağrı kesici (analjezik) özellikteki ruhsatlı ilaçların muhteviyatında da bulunabilen kimyasal bir madde olan “Methyl Salicylate”ın kullanıldığı laboratuvar testleriyle kanıtlanmış,

üÜretim yerindeki hammadde deposunda yüksek oranda kimyasal Methyl Salicylate depolandığı tespit edilmiştir.

İlgili bilim dallarının uzmanlarından oluşan Genel Müdürlüğümüzün “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Güvenliğini İzleme, Değerlendirme ve Danışma Komisyonu” konuyu değerlendirmiş ve “ürünün metil salisilat içerdiğine ilişkin bilgilendirme yapılmadan kullanılmasının bu maddenin eş zamanlı kullanılan veya kullanılabilecek olan ilaçlar ile etkileşebileceği, deri yolu ile duyarlılık oluşturabileceği ve sistemik toksisite yapabileceğinden tüketicinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğihususu kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır”yönünde görüş bildirilmiştir.

Yukarıda bildirilen tespitler doğrultusunda 25 Kasım 2011 tarihi itibariyle, yalnızca tedaviye yönelik iddialar bulunan “Orjin” markalı ürün ambalajlarında başlatılan işlemlere ek olarak “Orjin Rahatlatıcı Masaj ve Bakım Kremi” isimli TÜM ÜRÜNLERİN;

üSatış durdurma, piyasadan toplama işlemleri başlatılmış,

üMevzuatta bildirilen koşulları sağlamadığı tespit edilen üretim yerinde eksiklikler giderilinceye kadar üretim durdurulmuş,

üYazılı ve görsel medyadaki reklam ve tanıtımlarının durdurulması için ilgili kurumlara bilgi verilmiş,

üFirmanın sorumlu teknik elemanı ile yönetim kurulu başkanı ve sahibi hakkında 1262 sayılı Kanun ile TCK’nın ilgili maddeleri doğrultusunda yasal işlemler başlatılmıştır.

Bununla birlikte 2011 yılı saç bakım ürünleri piyasa gözetim ve denetimi planı kapsamında adı geçen firmanın “Orjin Saç Bakım Toniği” isimli ürününde yapılan kontrollerde kozmetik ürünlerde kullanılması yasak bir ilaç etken maddesi olan “Minoksidil” tespit edilmiş ve bununla ilgili gerekli yaptırımlar uygulanmıştır.

Ayrıca firmanın Kozmetik Mevzuatı doğrultusunda bildirimini yapmış olmasına rağmen tedaviye yönelik iddialarla internet üzerinden tanıtımını gerçekleştirdiği saç bakım seti, sprey, hijyenik köpük, genital hijyen köpüğü vb. gibi tüm ürünleriyle ilgili gerekli işlemler başlatılmıştır.

Vatandaşlarımızın Bakanlığımızca ruhsatlandırılmamış, bitkisel içerik iddiası ve sağlık beyanı ile reklâm ve tanıtımları yapılarak satışa sunulan ürünlere itibar etmemeleri, rahatsızlıklarında hekime başvurmaları ve bu konuya hassasiyet göstermeleri gerekmektedir.

Sağlık beyanı ile satışa sunulan bu tür ürünlerle ilgili SABİM (ALO 184) iletişim hattımıza gelen tereddüt ve şikâyetler Bakanlığımızca hassasiyetle takip edilmekte ve gerekli işlemler yapılmaktadır.

Konu ile ilgili çalışmalar sonuçlandıkça kamuoyuyla paylaşılmaya devam edilecektir.”

Saygı ile duyurulur.


Güncelleme Tarihi: 30/09/2015