Milli Kayakçı Aslı Nemutlu’nun Hayatı Kaybetmesi İle İlgili Bilirkişi Raporu Hakkında Basın Açıklaması (04.02.2012)


       Milli kayakçı Aslı Nemutlu'nun hayatını kaybetmesinin ardından medyamızda bilirkişi raporunun açıklandığı ve bu raporda  “ambulansın 25 dakika geç geldiği” yönünde ifadelerin yer aldığını iddia edilmektedir.

Bu iddialar doğru değildir. Öncelikle kayıtlarımız incelendiğinde Erzurum’daki antreman için 112 Acil Komuta Kontrol Merkezimizden herhangi bir ambulans talebinin olmadığı görülmüştür.

Kaza sonrasında 112 Acil Servisimize ambulans talebi yapılmış, çıkış yapan ambulansın olay yerine 20 dakika içerisinde ulaştığı tespit edilmiştir.

İddia edildiği gibi ambulansın gecikmesi söz konusu değildir. Ambulans Erzurum dışındaki piste 20 dakikada ulaşarak müdahaleye başlamıştır. 112 Acil Hizmetleri kayıtları dijital ortamda saklanmakta ve istendiğinde medya mensuplarımızla paylaşılabilmektedir.

Bu konu ile ilgili medyamızda zaman zaman ambulans helikopter istenmediği ya da verilmediği yönünde iddialar da yer almıştır. Hava ambulansın 20 dakikadan daha uzun bir sürede vakaya müdahale edebileceği düşünülerek en acil şekilde kara ambulansı çıkış yapmış ve olay yerine 20 dk. ulaşmıştır.

Ayrıca, raporu hazırlayan bilirkişiler ambulans talebi ve ambulansın vakaya ulaşması ile ilgili il sağlık müdürlüğümüzle herhangi bir irtibat kurmamış ve bilgi talep etmemiştir.

Bu üzücü olayda ambulans olabilecek en kısa sürede vakaya ulaşmışkenbu tür iddialarda bulunulması  fedakârca çalışan 112 personelimizi incitmekte ve motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir. Aynı zamanda bu iddialar 112 Acil Sağlık Hizmetleri sunumumuzda ulaştığımız çağdaş normları gölgelemektedir.

Bilgilerinize saygı ile sunulur.


Güncelleme Tarihi: 30/09/2015