Müezzinoğlu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Tıp Fakültesi'nin Akademik Yılı Açılışında Genç Hekimlerle Bir Araya GeldiSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Açılış ve Beyaz Önlük Giydirme Töreni’ne katıldı. Üniversite tanıtımının yapılması ve tıp fakültesi hakkında bilgi verilmesinin ardından konuşma yapan Müezzinoğlu, hekimliğin dünyanın en zor ancak en onurlu mesleklerinden biri olduğunu ve sağlık hizmetinin insana hizmet anlayışına dayandığını belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, "İnsanın acısını paylaşmak gibi bir sorumluluğu üstlenmişlerdir. Hekim, hemşire, sağlık çalışanının hasta ile göz göze geldiği andan itibaren paylaşmaya başlar. Bu mesleğin farklı bir kutsallığı, farklı bir onuru ve saygınlığı vardır. Bütün bu mutlulukları yakalayabilmek için devamlı bilgi ve kendimizi yenileme peşinde koşmak durumundayız" dedi.

Hekim adaylarına seslenen Müezzinoğlu, hayatı boyunca kendisine ilke edindiği üç değeri paylaştı. Gençlere, dürüst, güvenilir ve çalışkan olmaktan asla vazgeçmemeleri tavsiyesinde bulunan Müezzinoğlu, "Dünyaya tesadüfen, rastgele gelmiş bir birey değiliz. Ailemiz, vatanımız, ülkemiz ve bayrağımız var. Bir milletin bir vatanın vatandaşlarıyız, bir bayrağın mensuplarıyız, bu milletin öz değerleri var. Öz değer, öz güven ve öz saygıdan vazgeçmeyin" diye konuştu. Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Biz bir medeniyetin mensuplarıyız. Bunun en güçlü ayağı ilim ve irfandır. Diğer güçlü ayağı hak ve adalettir, barış ve huzurdan yana olan bir anlayışın mensubu olmak. Bugün insanlığın da ihtiyacı olan bu üç temel düşüncedir.

"Türk vatandaşı olmak en büyük zenginliğim"

Türkiye'ye yabancı uyruklu öğrenci statüsüyle 14 yaşında geldiğini hatırlatan Müezzinoğlu, 28 yaşında dünya vatandaşı olarak bu ülkede dahiliye ihtisasını yaptığını, daha sonraki süreçte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirtti.

Türk vatandaşı olmaktan onur ve gurur duyduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu milletin ferdi, bu medeniyet anlayışının bir mensubu olmak benim hayatımın en büyük zenginliğidir. Zorluklardan ve sıkıntılardan şikâyet ettin mi diyorsanız en çok zorlukları ve sıkıntıları seviyorum. Çünkü onlar bana hayatı öğretti. Zorlukları ve sıkıntıları sakın ha düşman gibi görmeyin. Onlar sizi hayata alıştıran en büyük güç kaynağınız olmalı. Bugün karşınıza bakan olarak geldim. Kimin karşısına çıkarsanız çıkın adam olarak çıkmaktan vazgeçmeyin" dedi.

"Sağlıklı yaşam kültürünü teşviki gündeme getireceğiz"

Her alanda başarı elde edilebilmesi için toplumların fiziken, ruhen ve sosyal yönden sağlıklı olması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, Türkiye'nin bu dinamiklere sahip olduğunu bildirdi. Müezzinoğlu, bunları yapabilmenin bir farklılık olduğunu ifade ederek, "Bu nedenle biz önümüzdeki dönemde 'sağlıklı yaşam kültürünü teşvik' diye yeni bir bakış açısını Türk toplumunun ve insanımızın gündemine getirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, hekimlerin giydiği beyaz önlüğün temizlik ve güven anlamına geldiğini belirterek, "Değerli olan önlüğü bembeyaz ve tertemiz çıkarabilmektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Beyaz Önlük Giyme Töreni gerçekleştirildi. Törende, Bakan Müezzinoğlu yıllar önce giydiği beyaz önlüğü sembolik olarak bir kez daha giydi.Güncelleme Tarihi: 17/10/2017