Bakan Müezzinoğlu,

'2015 Çevreci Tesis Ödülleri Töreni'ndeSağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen '2015 Çevreci Tesis Ödülleri Töreni' İstanbul’ da gerçekleştirildi. Törene Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Bakan Müezzinoğlu, sağlık sorununun sadece Sağlık Bakanlığı’na bırakılacak kadar basit olmadığını vurgulayarak, “Güçlü bir sorumluluk var. Sağlık bakanlarına kadar bırakılmayacak kadar önemli ve değerli. Çok paydaşlı sağlık diyoruz. Başbakanımızın başkanlığında 8 tane bakan ve yerel yönetimler, STK’lar ve özellikle medyamız olmak üzere sağlığı çok paydaşlı tarif ediyoruz. Sağlıktaki hiç bir projemizi yerel yönetimlerle paylaşmadan şekillendirmeden yol almak istemiyoruz.” diye konuştu.

“Yöneticiler olarak doğmamış milyonlarca nesillerin geleceğinden sorumluyuz”

Sağlıklı yaşam kültürünü teşvik ettiklerini anlatan Bakan Müezzinoğlu, “Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile belediyelerimiz ve yerel yönetimlerle planlıyoruz. Biz yöneticiler doğmamış milyonlarca nesillerin geleceğinden sorumluyuz. Siyasiler, yerel yöneticiler bugün yaşayanlara karşı sorumlu olduğu kadar yarın doğacaklara sorumluluğu var.” şeklinde konuştu.

Sağlıklı yaşam içim bisiklet kültürünün önemini de vurgulayan Müezzinoğlu, “Derdimiz birine bisiklet vermek değil. Böyle bir kültürü pencereyi aralayabilmek. Bana gelen 100 belediye başkanını 60'ı ‘ilçeme, ilime hastane’ diye gelmiştir. ‘Bir milyon bisikletle ilgili 5 km yol yaptım’ diye bir tane belediye başkanı gelmedi. Ciddi mantalite değişimine ihtiyaç var. Benim sokağım park alanım sağlıklı değil, spor alanları yapmıyorsunuz, yürüyüş ve bisiklet alanım yok’ Bunun için giden, belediye başkanını yoran üzen baskı yapan bir toplum algısını mantalite değişimini gerçekleştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“Uyuşturucu bu gidişatla çözülmez”

Uyuşturucu probleminin de aynı mantalite ile çözülemeyeceğini savunan Bakan Müezzinoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu gidişat böyle giderse, uyuşturucunun problem olmasından uzaklaşamayız. Geleceği şekillendirmeyen yönetimler, sivrisinekleri öldürebilir ama bataklıkları kurutamaz. Türkiye artık sorun üreten değil, sorun çözen değil geleceği doğru şekillendiren yönetim anlayışına geçmesi lazım. Daha çok vererek, daha güzelini başararak bu yolculuğa hep birlikte katkı sağlamayı temenni ediyorum”

Törende çevreye saygılı 48 tesis ve 9 organize sanayi bölgesi ödül almaya layık görüldü.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ödüle layık gördüğü firmalar şu şekilde:

Bursa’dan Fombak, Akırmak Oto Ana Sanayi, Faurecia, Çimtaş Çelik ve İtimat Süt Ürünleri.

Denizli’den Erbakır Elektrolitik Bakır Mamülleri, RWE-TURCAS Elektrik Üretim, Akça Hazır Beton, Gümüşsu Arıtma Tesisleri ve Natur Tekstil Boya Sanayi.

Gebze’den Bayer Türk Kimya, Weidmann Transformatör İzolasyon, Kartal Kimya, Kilit Belge ve Veri Hizmetleri ve İller Yemek.

Hatay’dan Asaş Filtre, Artuğ Tuğla, Delta Rubis Petrol ve Filmar Filtre Sanayi.

İstanbul’dan Ortadoğu Enerji, Canan Kozmetik, Elif Plastik, Viko Elektrik ve Arpaş İhracat AŞ (İstanbul şubesi geri kazanım)

İzmir’den Güzelvan Suni Deri, Akyol Hurdacılık Geri Dönüşüm, Kantar Nakliye (Torbalı Şubesi), Aygaz Aliağa Dolum Tesisi, Doğa Organik Gıda ve Tarım Ürünleri ve Fibrosan Cam Takviyeli Palyester AŞ.

Kahramanmaraş’tan Kahramanmaraş Kağıt Sanayi. Kocaeli’den Nuh Çimento, Yıldız Sunta ve Orman Ürünleri, Ferro Döküm Sanayi, Alstrom Grid Enerji ve Altıntel Liman ve Terminal İşletmeleri.

Mersin’den İn-Te İnşaat ve Tesisat Sanayi AŞ, Mezitli’den Derya Group,

Nilüfer’den Marmarabirlik, İlka Şekerleme, Pnomek Hidroloik Pompa, Ferroallyos Metal Hurda ve Geri Dönüşüm ve Happiness Oto Sanayi AŞ.

Pendik’ten Kurtarır Yangın Söndürme, Mefar İlaç Sanayi, Haket Hayvancılık, Hacı Bekir Lokum ve Şekerleme ve Demiröz Makine Sanayi.

Törende ödül olan organize sanayi bölgeleri ise şu şekilde:

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi, Bursa Organize Sanayi Bölgesi, Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi, Kırıkkale 1. Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Gebze Kömürcüler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ve Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi.

 Güncelleme Tarihi: 17/10/2017