Türkiye-Pakistan 5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı

pakistan_içerik_1.jpg

Türkiye-Pakistan arasında düzenlenen ‘5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’ Başbakan Binali Yıldırım ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Başbakanı Mian Muhammed Navaz Şerif başkanlığında 22-23 Şubat 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. 

Türkiye ile Pakistan arasında ekonomi, enerji, savunma, çevre ve şehircilik, bankacılık, sağlık, kültür, basın-yayın alanlarını kapsayan mutabakat zaptı ve anlaşmalar imzalandı.

20 Ocak 2004 tarihinde Ankara’da, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Pakistan İslam Cumhuriyeti arasında imzalanan Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması ve 17 Kasım 2016 tarihli Pencap Sağlık Sisteminin Dönüşümü Ortak Eylem Planı Mutabakat Zaptı’na dayanılarak hazırlanan ‘İlaç Analizi Hizmetlerinin Sağlanması Konusunda Teknik Uygulama Anlaşması’ iki ülke Başbakanlarının huzurunda, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve Pakistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Sohail Mahmood tarafından imzalar atıldı.

Anlaşma’nın yürürlüğe girmesinin ardından, Pencap’tan gönderilecek azami 300 kalem ilacın analiz ve kontrollerinin Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) bağlı İlaç Analiz ve Kontrol Laboratuvarı’nda yapılması öngörülmektedir.

Türkiye ile Pakistan Arasında İmzalanan Diğer Anlaşmalar

Türkiye ile Pakistan Arasında Hidrokarbon Alanında İşbirliği Anlaşması, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Pakistan Petrol ve Tabii Kaynaklar Bakanı Şahid Hakan Abbasi tarafından imza altına alındı.

Pencap Eyaleti ile Zorlu Holding Arasındaki Mutabakat Muhtırası, Zorlu Holding ve Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu ile Pencap Eyaleti Enerji Bakanlığı Müsteşarı Asad Rehman Gilani tarafından imzalandı.

AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu ile Pakistan Haber Ajansı İcra Direktörü Süheyl Ali Han, Anadolu Ajansı (AA) ile Pakistan Resmi Haber Ajansı (APP) Arasında Habercilik İşbirliği Anlaşması'na imza attı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdür Yardımcısı Ahmet İpek ile Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Süheyl Mahmud, Türkiye ile Pakistan Arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Anlaşması'nı imzaladı.

Türkiye Milli Kütüphane Başkanlığı ile Pakistan Devlet Merkezi Yönetim ve Geliştirme Başkanlığı Arasında Kütüphanecilik Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı'na, Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman ile Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Süheyl Mahmud imza attı.

Türkiye ile Pakistan Hükümeti Arasında Silahlı Kuvvetler Personel Mübadelesine İlişkin Protokol ise Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan Prensipler Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ile Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Mahmud tarafından imza altına alındı.

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Pakistan Finansal Gözetim Birimi Arasında, Karapara Aklama, Bağlantılı Öncül Suçlar ve Terörizmin Finansmanı ile İlgili Finansal İstihbarat Değişiminde İşbirliğine Dair Mutabakat Muhtırası'nı, MASAK Başkanı Osman Dereli ile Pakistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sait Ahmet imza altına aldı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Mahmud, Türkiye ile Pakistan Arasında Çevre Alanında Mutabakat Zaptı'nı imzaladı.

pakistan_içerik_2.jpg

  • galeri_1.jpg
  • galeri_2.jpg
  • galeri_3.jpg
  • galeri_4.jpgGüncelleme Tarihi 23/02/2017