Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’da Toplu Açılış Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış törenine katılarak, vatandaşlara hitap etti. Törende, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Malatya’nın insanlığın kadim medeniyetlerinin yuvası olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir yandan Bakanlıkların yatırımları bir yandan büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yatırımlarının Malatya’yı bir açık hava şantiyesi haline dönüştürdüğünü ifade etti.

Malatya’ya 20 yılda 33 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitimde ve sporda 5 bin 236 yeni derslik, 7 bin 848 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları, 56 spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda Malatyalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 4,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık” diye konuştu.

Erdoğan, 14’ü hastaneden oluşan toplam 68 sağlık tesisi yaptıklarını hatırlatarak, sağlıkta 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi ve 100 yataklı Doğanşehir Devlet Hastanesi ile çeşitli ilçelerdeki sağlık yatırımlarını da bugün hizmete açtıklarını kaydetti.

“Vatandaşlarımıza yepyeni hizmetler sunmaya çalışıyoruz”

Yaptığı konuşmada, yapılan yatırımların insan saadetine hizmet etmesi prensibiyle tüm vatandaşlara yepyeni hizmetler sunmaya çalıştıklarına dikkat çeken Sağlık Bakanı F Fahrettin Koca ise şunları kaydetti:

“Bugün Cumhurbaşkanımızın açılışını yapacağı 13 yeni sağlık tesisi ile Malatyamızın sağlık altyapısını daha da güçlendirmiş olacağız. Toplam maliyeti yaklaşık 1 milyar 142 milyon lira olan 13 tesisimizden biri 300 bin nüfusa sahip Battalgazi ilçemizdeki 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesidir. İki blok halinde inşa edilen, güçlü teknik ve kadrosuyla Battalgazi Devlet Hastanemiz Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Turgut Özal Tıp Merkezi’nin yükünü hafifletecektir. Doğanşehir’de inşa ettiğimiz 100 yataklı hastanemizle Doğanyol İlçe Entegre Hastanesini ve Arapgir Ali Özge Devlet Hastanesi ek binasını da vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Ayrıca Battalgazi, Doğanşehir, Pütürge, Yeşilyurt ve Akçadağ ilçelerimizde birinci basamak sağlık tesislerimiz de hizmete açılmaktadır. Yeni açılan tesislerle Malatya’mızın tüm ilçeleri ihtiyaca cevap verebilecek sağlık tesislerine kavuşmuş durumdadır. Bugün açılışı yapılan tüm yatırımların Malatyamıza hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Allah’a emanet olun.”

Törene Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Parti genel başkan yardımcıları ile bazı milletvekilleri katıldı.

Güncelleme Tarihi 14/09/2023