Sağlık Bakanı Koca, Aydın’da Tıp Fakültesi Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

2.2.jpg

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bir dizi temas ve ziyarette bulunmak üzere Aydın’a gitti.

Bakan Koca, Aydın programı kapsamında Vali Hüseyin Aksoy’u ziyareti öncesi güncel gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Koca, 2023 yılında Aydın’ın 1300 yataklı şehir hastanesine kavuşacağını, bu yatırımın kenti bölgenin sağlık üssü haline getireceğini ifade ederek kentteki sağlık ordusunun 20 yılda 2,5 kat büyüyüp 9 bin 966 kişiye ulaştığını kaydetti.

Koronavirüs ile 2,5 yıldır çok zorlu bir mücadele verildiğini, 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordusu ve milletin her ferdinin önemli fedakarlıklar yaptığını hatırlatan Koca, şöyle devam etti:

“Bugün, o zor dönemleri geride bırakmanın huzurunu yaşıyoruz. Zihinlerimizden salgının korkusunu atıyoruz. Artık güvendeyiz. Aşımız var, ilacımız var. Bu silahlar elimizde olduğu müddetçe hastalık artık büyük bir tehdit olmaktan çıkmıştır. Bundan sonra kişisel koruyucu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Maske kullanımı da ulaşım ve sağlık kuruluşları haricinde gönüllülük esasıyla sürdürülecektir. 65 yaş üstü ve diğer kırılgan grupları korumakla yükümlüyüz. Hatırlatma dozlarını ihmal etmemeliler. Risk gördükleri yerlerde maskeyle kendilerini korumalılar.”

Bilim Kurulu’nun son toplantısı

Bakan Koca, yoğun bakımlarda koronavirüs hastalarının azaldığını, Kovid-19 servislerinin birer ikişer kapandığını, Aydın’ın da yoğun bakımda hiç hastası olmayan illerden biri olduğunu dile getirerek, kentteki günlük vaka sayısının 20’lerde seyrettiğini, gelecek dönemde sıfırlanmasını hedeflediklerini bildirdi.

Bilim Kurulu’nun son toplantısına değinen Koca, “Bilim Kurulu salgın döneminde 27 ay boyunca olağanüstü performans sergiledi. 35 kişiden oluşan, alt çalışma gruplarıyla 110 kişilik bir Bilim Kurulu’ndan bahsediyoruz. Gerektiğinde her an toplanmak üzere karar verilebilir ama şu an böyle bir durumun olmadığını, en son toplantının dün tarihi bir toplantı olarak bittiğini söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“Enfeksiyon belirtisi varsa maske takılmalı”

İnfluenzanın maskelerin yoğun kullanıldığı dönemde görülmediğini, bundan sonraki süreçte üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi hissedenlerin mutlaka maskesini takması gerektiğini vurgulayan Bakan Koca, “Bu bizim alışkanlığımız olmalı. Büyüklerimizin de kronik hastalığı olanların, ek hastalığı olanların da kapalı, kalabalık, riskli alanlara girdiklerinde mutlaka maskeli olmalarını önemsiyoruz” dedi.

Koca, Aydın Adnan Menderes Üniversitesindeki programı öncesinde, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ziyaret edip, sağlık çalışanları ve hastaların sorunlarını dinledi.

Sağlık Bakanı Koca, Aydın’da tıp öğrencilerine seslendi

Bakan Koca, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen programda asistan hekimler ile tıp ve diş hekimliği fakültelerinde okuyan öğrencilerle bir araya geldi.

Koca, şiddete teşebbüsü azaltacak güçteki kararların mümkün olduğunca yayılması ve duyurulması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Sosyal medya ve diğer kitle iletişim araçları bu amaçla etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Problemin ve şikayetin kuşattığı ortamda çözümün parçası olmak kadar değerli bir şey yoktur. Sağlıkta şiddet suçlarının alelade, bedelsiz suçlar olduğu fikrinin yaygınlaşması aleyhimizedir. Bu fikir, suçların artışına hizmet etmektedir. Hukuki sonuçlar, bazı örneklerde adalet duygumuzu karşılıyor. Maalesef medya için suç cazip, ceza ilgi çekici değil. Maalesef şiddet suçlarının ele alınış şekli suça teşvik edici. Yasal düzenleme yürürlüğe girdiğinde sizlerden iş birliği talep ediyorum. İşlenirse, kasten yaralama suçunda tutuklama olacak. O tutuklamaları duymayan kalmamalı. O haberleri hepimiz paylaşmalıyız.”

“Talih bana bir operasyon adamı olma rolünü biçti”

Şiddet suçlarının failleri arasında tutuklu yargılananların yüksek bir oran teşkil etmediğinin bir gerçek olduğunu kaydeden Koca, “Esasında, şiddetten malpractice (hatalı tıbbi uygulama) davalarına, düşük ücretten ağır ve uzun nöbetlere, bütün sorunlarımızın üstesinden gelecek gücün de ileri bir adalet olduğunu biliyoruz. Talih bana bir operasyon adamı olma rolünü biçti” dedi.

Sağlıkta şiddet suçlarına karşı TBMM’de önemli bir adım atıldığını anımsatan Koca, “Kasten yaralama suçu, ceza yargılaması bakımından artık çok daha ağır bir suç olacak. Suçun, katalog suçları kapsamına alınması, tutukluluk için yeterli sebep teşkil edecek. Sağlık çalışanını yaralama suçu artık, kasten öldürme, işkence, intihara yönlendirme gibi çok ağır suçlarla aynı başlık altında toplanıyor” şeklinde konuştu.

“Yaşadığım sürece meslektaşınızım”

Nöbet sorununa da değinen Koca, bunun üstesinden bütünüyle gelebilecekleri bir sorun olmadığını, çözümünün zamana yayılacağını kaydederek, “Fakat 36 saatlik nöbet insani olmaktan uzaktır. Çok ağır bir yük. Çabalarıma tanıksınız. Çalışma süresini en çok 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Nöbetler için de hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz. Ben bugün Sağlık Bakanıyım ama yaşadığım sürece meslektaşınızım. Size karşı ödevlerimi biliyorum. Buradan Ankara'ya, Bakanlık binasına yeni ödevlerle döneceğimden emin olun” diye konuştu.

Koca, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

 
Güncelleme Tarihi 27/04/2022