Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adıyaman’ı Ziyaret Etti

2.jpg

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bir dizi temas ve ziyarette bulunmak üzere Adıyaman’a gitti.

Bakan Koca, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı ziyaretinin ardından düzenlenen basın açıklamasında, kentte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Salgın başladığından bu yana hastaneye yatış ve yoğun bakıma yatışta en düşük sayıların görüldüğünü aktaran Koca, şöyle konuştu:

“Ülkemiz genelinde görülen olumlu gidişat, Adıyaman’da da belirgin olarak hissedilmektedir. Koronavirüs süreci sağlık hizmetinin niteliği ve ulaşılabilirliği, sağlık altyapısının gücü ve sağlamlığı açısından Türkiye’nin dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu gösterdi. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla ulaştığımız seviyeyi daha da ileri taşımaya kararlıyız.”

Salgının giderek etkisini yitirdiğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

“3 çeşit aşımız biliyorsunuz vatandaşımızın tercihine sunuluyor. Bu anlamda TURKOVAC aşımız da üretilmeye devam ediyor. Herhangi bir tedarik sorunun olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle bu dönemde vatandaşlarımızın, hele belli bir yaş üzerinde olan, ek hastalığı olan vatandaşlarımızın asla ve asla hatırlatmak dozlarını ihmal etmemeleri gerekiyor. Yani salgın bitiyor artık aşıya ihtiyaç kalmadı gibi düşünmemeliyiz.

Hastane yükünün çok azaldığını, 21 ilimizdeki yoğun bakımların kapatılmaya doğru gittiğini ve bu süreçte özellikle ilk pikten sonra şu an Türkiye'de hastane yükünün en az olduğunu dönemi yaşıyoruz.”

Adıyaman’daki yatırımlar

Bakan Koca, Adıyaman’da 2002 yılında 1 tane olan acil istasyon sayısının 37’ye, ambulans sayısının ise 2’den 59’a çıktığı bildirdi.

Kentte 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi başta olmak üzere 6 sağlık yatırımının devam ettiğini aktaran Koca, yatımların ardından Adıyaman’ın başka illere sevk veren değil, çevreden sevk alan bir konuma yükseleceğini belirtti.

Kentteki temasları kapsamında Adıyaman Belediyesini ziyaret eden Koca, çevredeki esnafla da sohbet etti.

Bakan Koca, Adıyaman’da tıp fakültesi öğrencileriyle buluştu

Bakan Koca, Adıyaman Üniversitesi Konferans Salonu’nda tıp fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Fakültedeki eksiklerin farkında olduğunu ve düzeltilmesi için elinden geleni yapacağını ifade eden Koca, şehir şehir dolaşmaya başladıklarını ve tıp fakülteleri buluşmalarında sorunları ele aldığını kaydetti.

Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunların diyalogla çözüleceğini aktaran Koca, "Temel sorunlarımız 5 başlık altında toplanıyor. Mesleğin saygınlık kaybı, şiddet, malpraktis, ücret başta olmak üzere özlük hakları ve çalışma ortamı kaynaklı olumsuzluklar. Mesleğimizdeki saygınlık kaybı, saydığım sorunların hepsiyle iç içe bir sorun. Fakat sadece onların yol açtığı bir sorun değil. Saygınlık kaybının, güncel sorunlardan çok daha gerilere uzanan yönleri, sosyal değişimle ilgisi var” diye konuştu.

Başta ücret olmak üzere, özlük haklarıyla ilgili de bilgi veren Koca, "Sizleri çok iyi anladığımdan emin olun. Bu ülkenin, intern’ine, pratisyen hekimine, asistan hekimine, uzman hekimine, harçlık, ‘liracık’ değil, geçim kaygısı duymayacağı maaşı vermesi için elimden geleni yaptığımı bilmenizi isterim. Nöbet sorunu tam teşebbüs gerektiren, fakat çözümü iradeleri mevcut şartlarda aşan bir sorun. 36 saatlik nöbet, insani olmaktan dağlar kadar uzak. Çok ağır bir yük. Çalışma süresini maksimum 24 saatle sınırlandırmak istiyoruz. Ve hakkaniyetli ücret düzenlemesine gidilmesini amaçlıyoruz” ifadeleri kullandı.

Bakan Koca, öğrencilerle buluşmasının ardından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanları ile iftar yaptı.
Güncelleme Tarihi 22/04/2022