Bakan Koca, 3 İlin Sağlık Yöneticileriyle Antalya’da Bir Araya Geldi

2.jpg

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Antalya’da gerçekleştirilen Antalya, Isparta ve Burdur ilinin ele alındığı Bölge Değerlendirme Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, Bölge Değerlendirme Toplantısı’na katılmak için geldiği Antalya’da ilk olarak Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Koca, Antalya’da yapacakları çalışmada hem yerinde incelemede bulunacaklarını, hem de civar illeri değerlendireceklerini dile getirdi. 

Pandeminin Antalya’daki son durumunu Vali Yazıcı ile değerlendirdiklerini dile getiren Koca, “Sağlık yatırımları da önemli diğer gündem maddemiz oldu. Antalya’da sağlık hizmetlerinin sunulmasındaki durumu, sağlık alanındaki ihtiyaçları, destek talep eden hususları istişare etme fırsatı bulduk. Antalya’nın sağlık turizmi açısından gelişmeye çok açık bir potansiyeli var. Tamamlanmış ve yapılmakta olan yatırımlara rağmen ihtiyaç duyacağımız farklı yatırımları görüştük, proje değerlendirmelerini yaptık” dedi.

Bakan Koca, Kepez Devlet Hastanesi Çocuk Servisi’ni ziyaret etti

Koca, Antalya program kapsamında, Kepez Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Çocuk Servisini ziyaret eden Koca, tedavi gören çocuklarla sohbet etti, sağlık durumları hakkında bilgi aldı.

Koca, tedavi gören diğer hastalara ve yakınlarına da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ziyaret sonrası Koca, Antalya, Isparta, Burdur’u kapsayan Bölge Değerlendirme Toplantısı’na geçti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Antalya, Isparta ve Burdur sağlık müdürleri ve saha koordinatörlerinin katılımıyla Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde yaptığı değerlendirme toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Aşılama çalışmaları

Yaptığı açıklamada, 3 ilin tedbirlerini, sağlık çalışmalarını her yönüyle ele aldıklarını, değerlendirdiklerini anlatan Koca, şu bilgileri paylaştı:

Aşı programında planlanan sevkiyat takvimiyle uyumlu olarak ve birinci doz aşısını olmuş vatandaşların ikinci doz aşılarını uygulayacağı güne kadar saklı tutarak aşılamaya devam ettiklerini aktardı.

Bugün itibarıyla Türkiye’de üçüncü bir aşı kullanımına onay verildiğine işaret eden Koca, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun Sputnik V aşısının acil kullanım onayını bugün verdiğini dile getirdi.

BioNTech aşısı hakkında bilgi veren Koca, “BioNTech aşısı haziran sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacak. Benzer şekilde Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planladığı şekilde sevk edilmeye devam edecektir” dedi.

İllere göre vaka oranları

İller bazında değerlendirme yapan Koca, Antalya’da her biri 3 kişiden oluşan filyasyon ekibinin 358 olduğunu, son bir haftada vaka sayısının yüzde 35 azaldığını kaydetti. Antalya’da yatak doluluk oranının yüzde 47,7, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 66,3 olduğunu belirten Koca, Antalya’da 65 yaş üstü vatandaşların aşılanma oranının da yüzde 85 olduğunu söyledi.

Burdur’da da 127 filyasyon ekibi bulunduğuna değinen Koca, “Son bir haftada Burdur’da vaka sayısında yüzde 25 oranında azalma, yatak doluluk oranımız yüzde 32,7. Yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 52,9. Burdur’da 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanma oranı yüzde 83. Isparta’da 311 filyasyon ekibimizle mücadeleye devam ediyoruz. Vaka sayısı son bir haftada yüzde 35 oranında azaldı. Yatak doluluk oranımız yüzde 53,1, yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 70,4. Isparta 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanma oranı yüzde 84” ifadelerini kullandı.

Bakan Fahrettin Koca, Antalya, Isparta ve Burdur’a sağlık alanında yapılan yatırımlar hakkında da bilgilendirme yaptı.

3.jpg
Güncelleme Tarihi 03/05/2021