Fahrettin Koca, Koronavirüse İlişkin Tedbirleri ve Son Durumu Değerlendirdi

2_b.jpg


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Yeni Koronavirüs konusundaki güncel gelişmeler ve Çin’den tahliye edilen vatandaşlar hakkında açıklama yaptı.

Bakan Fahrettin Koca, yaptığı konuşmada, “Bakanlığımız Bilim Kurulu’nca yapılan öneriler doğrultusunda tüm tedbirleri titizlikle hayata geçirmektedir” ifadelerini kullandı.

Yeni Koronavirüs hastalığının tanı, tedavi ve korunma önlemlerini içeren rehberin, dünyada yeni tip koronavirüse karşı bilgilendirme amacıyla hazırlanan İlk kitapçıklardan bir tanesi olduğuna dikkat çeken Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu rehber, hem Çin hem Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hem de diğer ülkelerden gelen verilere göre sürekli olarak güncellenmektedir. İlk hazırlıklara bakıldığında bile ülkemizde ciddi bir hazırlığın olduğu görülecektir. Hatta DSÖ, ülkemizin aldığı tedbirleri ve hazırlık kapasitesini takdir eden bir açıklama da yapmıştır” açıklamasında bulundu.

“İlk harekete geçen ülkelerden biriyiz”

“Türkiye olarak geçmiş tecrübelerimiz, güçlü sağlık örgütümüz ve dinamik kadromuz sayesinde bu konuda ilk harekete geçen ülkelerden biriyiz” diyen Bakan Koca, şunları kaydetti: “Şu ana kadar Çin’de görülen vaka sayısı 14.628’e ulaşmıştır, bu vakaların 348’i tedavi edilebilmiş, 305’i ise hayatını kaybetmiştir. Başta Uzak Doğu olmak üzere hastalık toplam 26 ülkede daha görülmüştür. Çin dışındaki ülkelerde görülen hasta sayısı 177 olmuştur.”

“Ülkemizde şu ana kadar Yeni Tip Koronavirüs tanısı alan hiçbir vakamız olmamıştır”

Hastalığın bulaştığı kişiler arasında şu ana kadar 15 yaşın altında bildirilen bir vaka bulunmadığını işaret eden Koca, şu bilgileri aktardı:

“Ölümler 65 yaş üstü kişilerde olmaktadır. Ülkemizde ise şu ana kadar yeni koronavirüs tanısı alan hiçbir vakamız olmamıştır. Dün Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda çalışılan 18 numune olmuştur, bunların sonucu da negatif çıkmıştır.  Her türlü tedbiri ve gelişmeyi şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaştık bundan sonra da devam edeceğiz. Tüm imkanlarımızı vatandaşlarımızın güvenliği, sağlığı ve refahı için seferber etme anlayışıyla hareket ediyoruz. Dün Dışişleri Bakanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ile birlikte başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda, tecrübeli sağlık ekibimizle takip ediyoruz.”

Wuhan’dan tahliye edilenlerin sağlık durumu iyi

Tahliye edilen kişilerle ilgili bilgilendirmede bulunan Bakan Koca, şunları söyledi:

“Sağlıklı olduklarından büyük oranda emin olmakla birlikte riski sıfırlamak için Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda onların 14 gün boyunca hastane ortamında takip edilmesine karar verildi. Bu amaçla organize ettiğimiz Zekai Tahir Burak Hastanemizde vatandaşlar, sağlık personeli ve uçak mürettebatı dahil uçaktaki herkes hastanemizde takip edilmektedir. Şu ana kadar hepsinin sağlık durumu iyidir ve herhangi bir hastalık bulgusu da yoktur.

Herbiri, kurulun önerileri doğrultusunda özel izole odalarda kalıyor, tek kullanımlık malzemeler kullanılıyor. DSÖ virüsü tanıdıkça bilgilerini güncelliyor, dolayısıyla 14 günden önce hiçbir öneri düşünülmüyor ama olabilirse kısalır diye düşünüyoruz.”
 


Güncelleme Tarihi: 02/02/2020