Teftiş Kurulu Başkanlığının 150. Yılı Kutlandı

2.jpg

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Güven, Teftiş Kurulu Başkanlığının 150. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen programa katıldı. 

Programda konuşan Güven, Türkiye’de sağlık hizmetleri denetiminin, Osmanlı dönemlerine dayanan bir bilgi ve birikime sahip olduğunu dile getirdi. 

9 Ocak 1870 tarihinde, İdare-i Tıbbiye-i Mülkiye Nizamnamesi kapsamında vilayetlere teftiş memurları tayin edilmesi ile sağlık hizmetlerinde teftiş hizmet sürecinin başladığını belirten Güven, “Bugün, Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından alanında uzmanlaşmış müfettişler tarafındanverilmeye devam etmektedir” dedi.

“Her dönemde denetimler ilkeli, tarafsız, güvenilir ve ciddiyetle ele alınmıştır”

Güçlü bir Türkiye sağlık sistemi için sağlam temellere dayalı, sürdürülebilir ve sistemli bir teftiş yapısına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Güven, sözlerine şunları ekledi:

“Denetim, sistemin dezavantajlarını tespit edecek ve geri bildirimlerde bulanarak kamu malını koruyacak faaliyetlerdir. Günümüzde olduğu gibi her dönemde denetimler ilkeli, tarafsız, güvenilir ve ciddiyetle ele alınmıştır.  Ayrıca Bakanlıklar için denetim sahadaki personellerin ve hizmet gören vatandaşlarımızın adalet duygusunu aradığı ve hissettiğiyerdir.  Bu anlamda Müfettişlerimizin ne kadar büyük bir sorumluluk taşıdığını biliyoruz.”

Bakan Yardımcısı Güven, Teftiş Kurulu Başkanlığının insan kaynağı hususunda yaşadıkları sıkıntıların farkında olduklarını, yakın dönemde ilana çıkılan 16 Sağlık Müfettiş Yardımcısının alım süreçlerini hızlıca tamamlayarak teftiş yapısını insan kaynağı olarak daha da güçlü hale getireceklerini bildirdi.

Güven, programın sonunda, Teftiş Kurulu Başkanlığında hizmet veren tüm çalışanlara gayretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

3.jpg

Güncelleme Tarihi: 09/01/2020