TBMM’de Dünya Diyabet Günü Etkinliği

t_2.jpg


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 14 Kasım ‘Dünya Diyabet Günü’ münasebetiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlenen etkinliğe katıldı.

Diyabet hastalığına karşı farkındalık oluşturmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen etkinliğe çok sayıda milletvekili katıldı.

Diyabet hastalığının dünyada önemli bir sorun haline geldiğine dikkati çeken Bakan Koca, “Dünyada diyabetli sayısı 500 milyona ulaştı. Türkiye’de ise son beş yılda görülme sıklığı yüzde 13,7’den yüzde 13,5’e inmiş olsa da ortalamanın çok üzerinde olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Tip 2 diyabetin önlenebilir bir hastalık olduğunu dile getiren Koca, özellikle obezite, genetik yatkınlık ve hareketsiz bir yaşamın bu hasatlığın ortaya çıkmasında önemli bir etken olduğunu söyledi.

“7 milletvekiline diyabet tanısı konuldu”

Diyabete karşı farkındalık oluşturmak için bir dizi etkinlik yaptıklarını belirten Bakan Koca, şunları kaydetti:

“Meclis’te milletvekili arkadaşlarımızın kilolarını, tansiyon ve kan şekerlerini ölçerek diyabet risk testinden geçirdik. Yarım saat içinde 45 milletvekili başvurdu ve 7 kişiye diyabet tanısı konuldu. Diyabetli olduğu halde bunun farkında olunamayabileceğini biliyoruz. Bu tür farkındalık oluşturma etkinlikleriyle basit bir testin ne kadar önemli olduğunu görmüş oluyoruz. Diyabeti önlemek için haraketli bir yaşam, düzenli bir uyku ve doğru beslenme son derece önemlidir. Bu kapsamda yoğun etkinliklerimiz olacaktır. Bugün burada olduğu gibi farkındalık oluşturmak için terminallerde, havalimanlarında diyabet risk testleri yapacağız.”

Fahrettin Koca, kendisinin de daha detaylı tetkikler yaptırdığını ve diyabet riski altında olmadığını sözlerine ekledi.

Etkinlik kapsamında, İl Sağlık Müdürlüklerinin koordinasyonunda, Türkiye’nin dört bir tarafında şehirlerarası otobüs terminallerinde/havaalanlarında kurulacak stantlarda öncelikle tansiyon, beden kitle indeksi ve kan şekeri ölçümü yapılacak, “Diyabet Risk Testi” uygulanacak ve uzmanlar tarafından gerekli bilgilendirme yapılacak. Ölçümleri yapılan ve test uygulanan vatandaşlara bilgilendirici broşür ve üzerinde mesajların yer aldığı hediyeler verilecek.t_3.jpg
  • t_4.jpg
  • t_5.jpg
  • t_6.jpg

Güncelleme Tarihi: 14/11/2019