Bakan Koca, Hekim Adaylarının Heyecanına Ortak Oldu

G_2.jpg

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi 2019-2020 Beyaz Önlük Giyme Töreni’ne katıldı. Bakan Koca, törende genç hekim adaylarına hitap etti.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesinde düzenlenen törene Bakan Fahrettin Koca’nın yanı sıra; Ankara Valisi Vasip Şahin, Sağlık Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Muhammet Güven, Dr. Şuayip Birinci ve Halil Eldemir, SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, SBÜ Gülhane Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Gülçelik, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Bakan Koca, tıbbiye konusunda tarihimizin iftihar edilecek örneklerle dolu olduğunu vurguladı. 

Fahrettin Koca, günümüzde sağlık eğitimindeki yerleri tartışmasız olan İstanbul, Cerrahpaşa, Gülhane Tıp Fakültelerine kaynaklık eden Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin önemine değindi. Koca, şunları kaydetti:

“Bu müesseseyle var olan eğitim kadroları, hocaların hocaları, bu ülkede çağdaş tıbbın ve çağdaş üniversitelerin tohumlarını ekmişlerdir. Ülkemizde 90’ı aşkın devlet ve vakıf üniversitesindeki tıp fakülteleri işte bu nüveden gelişmiştir.”

Koca, tıbbiyeli olmanın bir ayrıcalık olduğunu ancak üstlenilen sorumluluğun da o denli ağır olduğunun altını çizdi. Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Daha azimli, daha uzun soluklu, daha fedakâr, daha sevecen ve daha sabırlı olmayı gerektiren bir sorumluluk bu. Sağlık hizmeti insan odaklı bir hizmettir. Doktorundan hastabakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedakârlık ister. Yoğun mesailerin geceyi gündüze, gündüzü geceye devşirdiği, kaderin mutsuz yüzü ile tanışmış insanların mutlu edilmesi uğruna mutlulukların feda edildiği bir ömre talip olmak vardır bu yolda.”

Teknolojide yaşanan gelişmelerin ışığında, sağlık alanında da herkesi büyüleyen gelişmelere şahit olunduğuna işaret eden Koca, Ancak, ‘tıbbın insan odaklı bir bilim, hekimliğin de insanlığa adanmış bir sanat olduğu’ gerçeğini göz ardı edemeyiz, etmemeliyiz” dedi.

Sağlık talebine muhtaç olan insanın beklentisinin tüm bilimsel ve teknolojik desteklerden önce kendine güven veren bir güler yüz olduğuna dile getiren Bakan Koca, “Üzerimizde taşıdığımız beyaz önlüklerin güven duyulmanın bir nişanesi olduğunu unutmayınız. Bu güveni sağlayabilmek, başta şiddet olmak üzere birçok sorunun üstesinden gelebilecek bir anahtardır” ifadelerini kullandı.

Törende yapılan konuşmaların ardından tıp fakültesine bu yıl kayıt olan 343 öğrenciye önlük giydirildi.

G_3.jpg
  • G_4.jpg
  • G_5.jpg
  • G_6.jpg
  • G_7.jpg
  • G_8.jpg


Güncelleme Tarihi: 14/11/2019