Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest’i Ziyaret Etti

2.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği olan Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a festival alanında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya eşlik etti.

Festivalde yaptığı konuşmada, bu yıl ikincisini yapılan Teknofest'in tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni eden Erdoğan, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri tebrik ederek, gençlere, teknoloji sevdalılarına, bilim adamlarına ve araştırmacılara da teşekkür etti.

Teknofest’e ilginin bu yıl katlanarak arttığını görmekten memnun olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz yıl Teknofest’e bilim insanlarımızın yurda dönüş seferberliğini başlattığımızı ilan etmiştik. Müthiş bir taleple karşılaştık. Dünyanın en iyi üniversitelerinde araştırma merkezlerinde çalışan Türk ve yabancı akademisyenler bize başvurdu. Lider araştırmacılar programıyla ülkemize gelenler, zengin bir araştırma ortamında bilimsel bir çalışma yapacak, gençlere örnek olacak. Önümüzdeki yıl çok daha büyük bir katılımlı ve çok daha coşkulu bir festivale şahit olacağımıza ben yürekten inanıyorum. Salı gününden bu yana özellikle Teknofest'e gelenlerin sayısı 500 bini aşmış vaziyette. Bu geçen yılı aşmış anlamına geliyor. Bugün ve yarın artık hedef 1 milyona ulaşmak.”

Sağlık Bakanlığı Teknofest’te

Festivalin sağlık alanındaki paydaşı olan Bakanlık, kara ve hava ambulansları ile bilişim teknolojilerini sergiledi. Sağlık içerikli oyunlar ve sağlık bilişimindeki son yeniliklerin yer aldığı stantlarda, katılımcılara sağlık taraması da yapıldı.

Ambulans uçak ve helikopterin yanı sıra Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) tarafından kullanılan tüm arazi şartlarına uygun 4x4 öncü keşif aracı, ağır hizmet tipi ambulans, arama kurtarma operasyonlarına destek veren drone ve teknolojik donanıma sahip haberleşme aracı sağlık alanında yerini aldı. Bakanlığın standında bilişim uzmanları e-Nabız, Sağlıkta İstatistik ve Nedensel Analizler (SİNA) uygulaması, Teletıp, e-Rapor gibi bilişim projelerini tanıttı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca festival alanının tüm acil sağlık hizmetini karşıladı. Acil sağlık ihtiyaçları ve ilk müdahale için kurulan toplam 16 yataklı 2 sağlık çadırında 70 sağlık personeli görev yaptı.

3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
Güncelleme Tarihi: 21/09/2019