Bağımlılık İle Mücadele Kurulu Toplandı

2b.jpg


Bağımlılık ile Mücadele Kurulu, ilgili bakanlıklar ve kurumların katılımı ile Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe başkanlığında toplandı.

Sağlık Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Adalet, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Tarım ve Orman, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Türkiye İstatistik Kurumu Yükseköğretim Kurulu, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yöneticileri ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü katıldı. 

Şubat ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile yeniden yapılandırılan Bağımlılık ile Mücadele Yüksek Kurulu; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında ilk toplantısını 3 Temmuz’da yapmıştı. Sağlık Bakanlığında yapılan Bağımlılık ile Mücadele Kurulu toplantısında, Yüksek Kurulda alınan kararlar çerçevesinde yürütülecek çalışmalar görüşüldü.

Toplantıda, denetimli serbestlik sürecinin etkinliğinin artırılmasına yönelik önlemler, uyuşturucu ile ilgili suçlar sebebiyle cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin rehabilitasyon ve sosyal uyumuna yönelik çalışmalar, metruk binaların kontrolünün sağlanması, park ve sokak güvenliğine yönelik önlemlerin artırılması, tütünle mücadele çalışmalarını güçlendirecek mevzuat düzenlemeleri, kaçak tütün ürünlerine yönelik yeni önlemler ile davranışsal bağımlılıkların önlenmesi için alınan tedbirler görüşüldü Kurulda ayrıca 2018-2023 Uyuşturucu ve Tütün ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planları kapsamında 2018 yılı ve 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde yürütülen çalışmaların değerlendirmesi yapıldı.


3b.jpg

 

Güncelleme Tarihi: 09/08/2019