8. Ulusal UMKE Tatbikatı Malatya’da GerçekleştiTürkiye’nin en büyük acil sağlık tatbikatı Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin katılımıyla 22-27 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.

Malatya Şeker Fabrikası yerleşkesi içerisinde oluşturulan kamp alanında gerçekleştirilen 8. Ulusal UMKE Tatbikatı’na İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) temsilcilerinin yanı sıra 20’ye yakın ülkeden uluslararası gözlemci katıldı. Tatbikat 81 ilden gelen 500 UMKE personeli, 36 destek personeli, 79 tam donanımlı UMKE aracı, 29 tam donanımlı ambulans, 9 mobil komuta aracı ve 10 hizmet aracı ile gerçekleştirildi.

Açılıştan önce bir konuşma yapan Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut, 11 bin gönüllüyle çalıştıklarını kaydederek, “4 ambulans uçağı, dünyanın neredeyse en genç ambulans helikopter filosuna sahip bir Sağlık Bakanlığımız var. 5 bin 500 ambulansımız yaklaşık 3,5 yaş ortalamasına sahip. Her geçen gün yaptığımız tatbikatlarla çok daha ileriye gittiğimizi görüyoruz” dedi.

Tatbikatın açılış konuşmasını yapan Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci; Malatya’daki tatbikatın ana temasının deprem olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “117 yılda 210 deprem yaşanmış, 82 bin insanımızı kaybetmişiz, 600 bin konut ağır hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiş. Bizim bu durumda temel ilkemiz 72 saat içerisinde her şeyi yönetilebilir duruma sokmak ve bütün sağlık ekipleri olarak her şeye hazır olmak. Burada bütün bunların tatbikatını yaşamış olacağız. Hiçbir zaman gerçeğini arzu etmediğimiz ama karşılaştığımız zamanda burada önlemlerimizin ne kadar güçlü olduğunu, ne kadar hazır olduğumuzu ortaya koyacağımız bir prova yaşayacağız. 500’e yakın UMKE temsilcilerimiz var. Yurt dışından katılımcı arkadaşlarımız aramıza bulunuyor. Buradaki temel amaçlarımızdan biri aynı zamanda elde ettiğimiz bu deneyimi başka ülkelerle paylaşmak. Gönül coğrafyamızdaki insanların her birine şimdiye kadarki kazanımlarımızı çok hızlı bir şekilde elde edilmesini sağlamak.”

Malatya İl sınırları içerisinde senaryo gereği gerçekleşen deprem sonucunda; Şeker fabrikası yerleşkesi içerisinde kimyasal tankın devrildiği, devrilen kimyasal tanktan sızıntıların meydana geldiği ihbarı üzerine AFAD KBRN’ye bilgi verildi. Olay yerine 2 UMKE timi ve 2 ambulans yönlendirilirken, ekiplerden gelen bilgiler doğrultusunda 4 yaralıdan 2’sinin kırmızı, 2’sinin yeşil, olduğu bilgisi alındı. Yaralıların ambulanslar ile sahra hastanesine nakli sağlanırken, 2 yaralının kendi imkanları ile Sahra Hastanesine gittiği bilgisi alındı.

Gerçekleştirilen tatbikatı, Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, MalatyaVali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Sağlık Bakanlığı ve AFAD yetkilileri koordinasyon merkezinde canlı olarak izledi.


  • 11.jpg
  • u4.jpg
  • u7.jpg
  • u8.jpg


Güncelleme Tarihi: 31/07/2019