Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Çalışanlarıyla İftarda Buluştu

2.jpg

Sağlık çalışanlarıyla iftar programında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada sağlıkçılara istihdam müjdesi verdi. Programa Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yanı sıra Bakanlık personeli ve 81 ilden sağlık çalışanları katıldı.

İftar yemeği sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana öncelik olarak belirledikleri eğitim, sağlık, adalet ve güvenlik alanlarında ülkeyi farklı bir seviyeye getirdiklerini belirtti.

Her bir vatandaşın yaşadığı yere, gelirine, statüsüne bakılmaksızın en iyi sağlık hizmetlerini alabileceği bir yapı kurduklarını vurgulayan Erdoğan, bununla kalmadıklarını, yurt dışından insanların teşhis ve tedavi için Türkiye’ye geldikleri bir sağlık altyapısı oluşturduklarını kaydetti.

Sağlık alanında yapılanlar

Erdoğan, son 17 yılda ülkedeki mevcut hastanelerin büyük bölümünü yeniden yaparak hastane sayısını bin 536’ya, hastanelerin yatak sayısını 2 kat artırarak 238 bine, MR cihazı sayısını 58’den 892’ye, tomografi cihazı sayısını 323’ten bin 216’ya, diyaliz makinesi sayısını 4 bin 900’den 17 bin 330’a yükselterek teşhis ve tedavi imkanlarını genişlettiklerini söyledi. Ambulans sayısını bugün tamamı da yeni olmak üzere 618’den 5 bin 148’e ulaştırdıklarını belirtti.

Şehir hastaneleriyle beraber Türkiye’nin bir devrim yaşadığını ifade eden Erdoğan, 30 büyükşehre, şehir hastaneleri yapacaklarını bildirdi.

Evde sağlık hizmetlerine de değinen Erdoğan, Türkiye’yi 1 milyon 337 bin vatandaşın ayağına sağlık hizmeti götüren bir ülke haline getirdiklerini söyledi.

İstihdam edilecek personel sayısının yaklaşık 30 bin olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah ilk etapta 12 bin sağlık personelinin alımını gerçekleştireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Sağlık Bakanı Koca: “Sağlık hizmeti insan odaklı bir hizmettir

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı konuşmada, Sağlık Bakanlığının vizyonunun, toplum olarak sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebilmesi olduğunu ifade etti.

Bakan Koca, şunları kaydetti:

Sağlıklı bir toplum olma hedefimize ulaşmadaki en büyük gücümüz, her biri sağlık hizmetine kendini adamış olan doktorundan hastabakıcısına kadar geniş yelpazedeki fedakâr sağlık çalışanlarımızdır. Sağlık hizmeti insan odaklı bir hizmettir. Her aşamada sabır ve fedakârlık ister. Yoğun mesailerin geceyi gündüze, gündüzü geceye devşirdiği, umutsuz insanların mutlu edilmesi uğruna mutlulukların feda edildiği bir ömre talip olmak vardır bu yolda.Bu hassas ilişki, zaman zaman istemediğimiz olaylarla bizi yüz yüze getirmektedir.Bu husus, sadece bizim değil birçok ülkenin önemli bir sorunudur. Konuya sadece bir asayiş sorunu olarak yaklaşmak ve çözümünü sadece bir noktada aramak netice vermemektedir. Bunun için çok yönlü bir yaklaşımla tedbirlerimizi artırmak zorundayız. ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Eylem Planı’ hazırladık ve aşama aşama uygulamaya başlıyoruz.”

Sağlık Bakanı sözlerine, “Ceza kanununda sadece sağlık çalışanlarına yönelik değil, bütün şiddet olaylarında, kamu vicdanını rahatlatıcı genel düzenlemelerin önümüzdeki günlerde gündeme gelecek olan Adalet Reformu’nda yer alacağını umuyorum” diyerek devam etti.

Yılbaşından itibaren hekimlerin emekli maaşlarındaki ek ödemenin devreye girdiğini belirten Koca; “Yıllardır telaffuz edilen sağlık personelimizin fiili hizmet zammı, genel bilinen adıyla yıpranma tazminatı artık gerçek oldu” dedi.

Sağlık personelinin meslek ve görev tanımlarının çağdaş normlara göre yeniden tanımlanması çalışmalarına başlandığını kaydeden Bakan Koca; “Başta hemşire ve ebeler olmak üzere sağlık meslek mensuplarının “yardımcı sağlık personeli” statüsü ile çalışmalarına son vermek temel hedefimizdir. Diyaliz teknikerleri ile başladığımız çalışmayı diğer sağlık meslek mensuplarına da yaygınlaştırarak meslek mensuplarının asli görevlerinde çalışmalarını temin edeceğiz” şeklinde konuştu.

  • 5.jpg
  • 6.jpg


Güncelleme Tarihi 24/05/2019