Romanya Sağlık Bakanı Ankara Şehir Hastanesini Ziyaret Etti

2.jpg

Türkiye’deki Şehir Hastaneleri’nin bir benzerini Köstence’de inşa etmeye hazırlanan Romanya’nın Sağlık Bakanı Sorina Pintea, Ankara Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Pintea’ya, Sağık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir eşlik etti.

II. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Kongresi’ne katılmak üzere ülkemizde bulunan Romanya Sağlık Bakanı Sorina Pintea, ziyaret programı çerçevesinde Ankara’ya geldi. Bilkent’teki Şehir Hastanesi’nde yetkililerden bilgi alan konuk Bakan, Kardiyovasküler Cerrahi ve Onkoloji Hastaneleri ile Radyoloji bölümlerini gezdi. Tedavi gören hastalarla sohbet etti.

Ziyaretin ardından Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile bir görüşme gerçekleştiren Pintea, hastanede verilen sağlık hizmetinden oldukça etkilendiğini ifade etti. Konuk Sağlık Bakanı, Türkiye’nin sağlık alanında elde ettiği gelişmelerin takdire şayan olduğunu, kendilerinin de benzer kamu-özel iş birliği (KÖİ) modeliyle yatırımlar yapmak ve bu konuda Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi. İki ülke hükümetleri arasında imzalanacak bir anlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Romanya’nın Köstence şehrinde KÖİ modeliyle bir hastane kurulması çalışmalarının hızla sürdüğünü belirten Pintea, Haziran 2019 tarihinde anlaşmanın imzalanmasını öngördüklerini ifade etti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca görüşmede, Türkiye’nin sağlık alanında her türlü iş birliğine hazır olduğunu ve son dönemde iki ülke arasında gelişen ilişkileri, somut adımlar atarak daha yukarı taşımayı hedeflediklerini açıkladı.


2_1.jpg  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg

Güncelleme Tarihi: 26/04/2019