Bakan Yardımcısı Eldemir, Büyükelçi Abzal Saparbekulı İle Bir Araya Geldi

2.jpg

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, sağlık alanında işbirliği imkanlarını görüşmek üzere Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı ile bir araya geldi. 

Türkiye, sağlık sisteminin güçlendirilmesi alanında edindiği tecrübeyi Kazakistan ile paylaşacak ve kamu-özel işbirliği alanında uyguladığı PPP projelerinin kardeş ülkede hayata geçirilmesinde öncülük edecek. 

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Kazakistan’I, Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı temsil etti. Toplantıya ayrıca, Bakanlıktan Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç ile USHAŞ Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya katıldı. Görüşmede, sağlık konusunda ikili ve çok taraflı düzeydeki iş birliğinin geliştirilmesi masaya yatırıldı. Ayrıca kamu özel işbirliği alanında yürütülen PPP projeleri de ele alındı. Türkiye bu yöntem ile bugüne kadar 9 şehir hastanesini hizmete açtı. 

Çalışma grubu kurulacak

Türkiye ile Kazakistan’ın sağlık turizmi ve sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi alanında önemli iş birliği adımları önümüzdeki dönemde de devam edecek. Bu amaçla iki ülke arasında çalışma grubu oluşturulacak.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, geçen hafta Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile bir araya gelmişti. Kazakistan Sağlık Bakanı ve beraberindeki heyet Türkiye ziyareti kapsamında Adana ve Ankara Şehir Hastanelerinde incelemelerde bulunmuştu.   


3.jpg

Güncelleme Tarihi: 22/04/2019