“Sağlık İçin Dünya İnovasyon Zirvesi” Katar’da Gerçekleştirildi

inovasyon_icerik_1.jpg

13-14 Kasım’da Doha’da düzenlenen zirvede ülkemizi Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe başkanlığındaki heyet temsil etti. 

100’ün üzerinde ülkeden yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı Sağlık İçin Dünya İnovasyon Zirvesinde (WISH), tedavi alanındaki yenilikleri desteklemeye ve kolaylaştırmaya yönelik politikalar ele alındı.

Antimikrobiyal Direnç (AMR) Oturumuna panelist olarak katılan Bakan Yardımcısı Meşe; "tek sağlık" yaklaşımı ile çerçevesi oluşturulan ve tarım, çevre, gıda gibi diğer sektörleri de kapsayan sonuç odaklı ulusal ve uluslararası eylem planlarının önem arz ettiğini belirtti.

Küresel girişimlerin ulusal politikalar kadar önemli olduğunu belirten Meşe; ülkemizin 67. Dünya Sağlık Asamblesinde ve 2015 yılı G20 Zirvesi kapsamında gerçekleştirdiği etkinliklerin AMR konusunda farkındalık seviyesinin artmasına olanak sağladığını kaydetti.

Bakan Yardımcısı Meşe program kapsamında Katar Ulusal Toplantı Merkezinde düzenlenen “Palyatif Bakım ve İslami Etik” oturumuna ve kadın liderlerin iş yaşamında yaşadığı zorluk ve fırsatların ele alındığı Kadın Liderler Çalışma Yemeğine katıldı. Ayrıca Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer'i makamında ziyaret eden Meşe, Katar ile gelecek dönemde sağlık alanında işbirliği olanaklarının artırılması konusunda istişarelerde bulundu.

inovasyon_icerik_2.jpg


  • inovasyon_galeri_1.jpgGüncelleme Tarihi: 15/11/2018