Kadınları Güçlendirme Küresel Sempozyumu Antalya’da Gerçekleştirildi

lets_icerik_1.jpg

“Kadınların Güçlendirilmesi ve Kadın Sağlığını İlgilendiren Tabularla Mücadele” başlıklı sempozyum ve ödül töreni, 26 Ekim’de Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla Antalya’da düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) öncülüğünde düzenlenen etkinlikte toplumsal tabuların, cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile kadın eşitliği üzerindeki etkileri tartışmaya açıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, UNFPA Genel Direktörü Dr. Natalia Kanem ve Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin de katıldığı sempozyum, farklı alanlardan çok sayıda kanaat önderini bir araya getirdi.

“Kadına Şiddete Sıfır Tolerans”

Emine Erdoğan, ödül töreninde yaptığı konuşmada tüm dünyada yaygın olan kadına yönelik şiddetin insanlığa ihanet olduğunu belirterek, “Ne yazık ki yaşamları boyunca her üç kadından biri fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor” dedi.

Özellikle Afrika ülkelerinde yaygın olduğu bilinen kadın sünnetinin ne tıbben ne de dinen bir açıklaması olmadığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: “Biz ülkemizde kadına yönelik şiddetle büyük bir kararlıkla mücadele ediyoruz. Kadına şiddete sıfır tolerans diyoruz. Aynı şekilde çocuk yaşta evliliği kabul etmemiz hiçbir şekilde mümkün değil. Ne yazık ki çocuklar kaldıramayacakları sorunlara mahkûm ediliyorlar. Cinsel istismarın nesnesi haline geliyorlar. 15 yaş altı evliliklerde, gebeliğe bağlı nedenlerle anne ölümlerinin 5 kat arttığını biliyoruz. Çocuklarımızın yeri okuldur, eğitim yuvalarıdır.”

Türkiye'de zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarak, bu sorunu büyük ölçüde geçmişte bıraktıklarını anlatan Erdoğan, erken yaşta evlilik oranının son 15 yılda yüzde 7,3’ten, yüzde 5’e gerilediğini ifade etti.

“Anne sütü sağlık iksiridir”

Emine Erdoğan, anne sütünün çocuğun tüm yaşamını etkileyecek bir sağlık iksiri olduğunun altını çizerek, “Kadınlarımız ne yazık ki bir dönem çocuklarına anne sütü vermekten geri durduruldular. Çünkü çeşitli propagandalara maruz kaldılar, mama firmaları kendi ürünlerini pazarlamak adına anne sütünü itibarsızlaştırdı. Neyse ki bugün artık anne sütünün değeri yavaş yavaş yeniden fark edilmeye başladı” dedi.

Erdoğan, konuşmasının ardından katılımcılara ödüllerini takdim etti.

Bakan Yardımcısı Meşe: “Kadının toplumdaki rolü, toplumların sağlıklı gelişimi açısından da büyük öneme sahiptir”

Törende bir konuşma yapan Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe ise bakanlık olarak kadın sağlığına yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Üreme sağlığı, evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, sağlıklı hayat merkezleri, misafir anne uygulaması gibi çalışmalarla ilgili bilgi veren Meşe kanserle mücadele konusunda ise şunları kaydetti:

“Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden meme ve rahim ağzı kanserlerine karşı ücretsiz tarama programları başlattık. Bugüne kadar 3,5 milyon kadınımızı kanser taramasından geçirdik ve yaklaşık 35 bin kadınımıza erken teşhis koyarak, sağlık dolu ömür geçirmelerine vesile olduk. 15- 49 yaş arasındaki tüm kadınlarımıza birinci basamak sağlık kuruluşlarımızda, aile hekimlerimiz aracılığı ile sağlık taraması yapmaktayız. Bu program kapsamında 2017 yılında toplam 7,7 milyon kadına ulaştık ve bilgilendirme yaptık.”

lets_icerik_2.jpg


Güncelleme Tarihi 30/10/2018