Kozmetik Ürünlerle İle İlgili Duyuru (05.01.2012)

 “Ozoderm Grey Hair” isimli saç renklendirici ve kozmetik mevzuatı ile ilgili İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılan açıklama aşağıda sunulmuştur:

OZODERM GREY HAİR markalı saç renklendirici kozmetik ürünün internet ortamında ve görsel medyada yer alan tanıtımlarında; “Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır”, “Sağlık Bakanlığınca tescillidir”, “5324 sayılı Kozmetik Kanuna göre üretilmiştir” şeklinde ürün tanıtımlarının yapıldığı saptanmıştır.

Kozmetik Mevzuatı gereğince üretici, kozmetik ürünleri piyasaya arz etmeden önce Bakanlığımıza bildirimde bulunmak zorundadır. Bilindiği üzere, bu bildirim, sadece bir beyan niteliği taşımaktadır. Bu nedenle, ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan izinli olduğuna dair yazılı ve sözlü ibareler veyahut izinliymiş izlenimi veren tanıtımlar, hem kozmetik hem de tüketicileri koruma mevzuatına aykırıdır ve bunlara mevzuat gereğince idari ve cezai müeyyide uygulanmaktadır.

Tekrar belirtmek gerekirse, Bakanlığımızın adı kullanılarak “T.C. Sağlık Bakanlığınca onaylıdır”, “Sağlık Bakanlığınca tescillidir”, “Sağlık Bakanlığınca izinlidir” gibi ibarelere ve Bakanlık logosunun kullanıldığı kozmetik ürünlerin reklâm ve tanıtımlarına itibar edilmemesi, bu tür reklam ve tanıtım yapan kişi ve firmaların Bakanlığımıza bildirilmesi büyük önem arz etmektedir.”

Kamuoyunun bilgilendirilmesi için ilginize saygıyla duyurulur.


Güncelleme Tarihi: 30/09/2015