"Kartal-Kasımpaşa maçında tribünden düşen taraftara ilk yardım rezaleti" Haberi Basın Açıklaması (29.01.2012)

Medyamızda “Kartal-Kasımpaşa maçında tribünden düşen taraftara ilk yardım rezaleti”  başlığı ile verilenhaber ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

28 Ocak 2012 tarihinde saat 13.30’da oynanan Kartal-Kasımpaşa spor maçında vakaya müdahale eden ambulansın Bakanlığımız 112 Acil Komuta Kontrol Merkezimize kayıtlı bir ambulans olmadığı, ambulansın Kartal Belediyesi’ne ait olduğu ve söz konusu maç için tahsis edildiği anlaşılmıştır.

Kulüp yetkililerinden alınan bilgiye göre; maç esnasında söz konusu kişi taraftarların bulunduğu tribünün ön kısmındaki 1-1,5 metrelik yükseklikten düşmüş, o sırada saha içerisinde bulunan kulüp doktoru tarafındanilk müdahalesi yapılarak hastaneye nakledilmesi uygun görülmüştür.

Ambulansın stat içine girmesinin mümkün olmaması üzerine, hasta sedye ile taşınmak istenmiş ancak hastanın alkollü ve ajite olması nedeni ile taşıma esnasında sedyeden düştüğü belirtilmiştir.
Hastaneye nakledilen hastanın gerekli müdahalenin ardından taburcu edildiği ve durumunun iyi olduğu anlaşılmıştır.

Haberin içeriğinde vakaya müdahale eden ambulansın 112 acil ambulansı olduğu izlenimi oluştuğundan basınımızı bilgilendirme gereği duyulmuştur.

Ayrıca İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz konunun detaylarını araştırmak üzere bir inceleme başlatmıştır.

Ancak bu haberin “içeriği ile ters düşecek bir şekilde”  ambulans kavramı hakkında vatandaşların üzerinde olumsuz kanat oluşturacak biçimde “ambulans skandalı” olarak manşete çekilmesini doğru bulmuyoruz. Ve bunun değerlendirilmesini de takdirlerinize bırakıyoruz.


Güncelleme Tarihi: 30/09/2015