'Hareket Her Yerde' Etkinliği BaşladıSağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Mall of İstanbul AVM'de, Bakanlıkça fiziksel aktiviteyi ön plana çıkarmak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla düzenlenen "Hareket Her Yerde" etkinliğine katıldı.

Açılışa Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Sağlık Bakanlığı Müşteşarı Eyüp Gümüş, oyuncu Murat Yıldırım, moda tasarımcısı Tülin Şahin, sunucu Ece Vahapoğlu, radyocu Cem Arslan da katıldı. AVM'ye "esprili ayna" tünelinden giriş yapan Bakan Müezzinoğlu’nun gelişiyle, asansör ve yürüyen merdivenler durduruldu, etkinliğe katılanlara da kalori ve katedilen mesafenin ölçülmesi için bileklik takıldı.

"Sağlıklı bir yaşamın gereklerini birey olarak yapabiliriz"

Etkinlikte konuşan Bakan Müezzinoğlu, "sağlıklı olmak" kelimesinin insanın hayatını anlamlı kılan en önemli ifade olduğunu belirterek, "Sağlıklıysak geleceğe umudumuz vardır. Sağlıklıysak hayallerimiz, umutlarımız ve hedeflerimiz vardır. Sağlıklıysak geleceğe güçlü adımlarla sevdiklerimizle birlikte yürüyebiliriz." dedi.

Sağlıklılığın alınan nefeste, yutulan lokmada ve atılan adımda olduğunu anlatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Sağlık aldığımız nefesteyse o nefesi tütün ve tütün ürünleriyle asla zehirlemeyecek, akciğerlerimizi, kanımızı, organlarımızı uzun süren bir zamandan sonra kendi kendine yetemez bir hale getirmeyeceğiz. Erken yaşta kanser gibi en çok korktuğumuz hastalıklardan kendimizi muhatap olmaktan koruyacağız. Sağlık yuttuğumuz her yudumdadır. Can boğazdan gelir der ama ikinci kısmını ne yazık ki söylemiyoruz. O nedenle yuttuğumuz her lokma sağlıktır veya sağlığımızı bozandır. Üçüncüsü de her adım sağlıktır. Hareketli yaşam kendi kendimizi sağlıklı bir geleceğe hazırlamak için çok önemlidir. Bu üç kelimeyi her birey, özellikle ailelerin, büyüklerin, yöneticilerin, sivil toplum örgütlerinin, bu tür AVM'lerin yöneticilerinin sosyal sağlığımıza destek verme anlamında da bu organizasyonlara katkı sağlamalarını arzu ediyoruz. Çünkü sağlıklı bireyi tarif eden üç kelime vardır, ruhen, fiziken ve sosyal yönden sağlıklı olma halidir."

Bakan Müezzinoğlu, "Bundan sonraki süreçlerde AVM yönetimlerinden şunu talep ediyoruz. Bunu Sağlık Bakanı olarak değil, sağlıklı bir toplumun geleceğinin oluşması adına sorumluluğu olan bir vatandaş olarak, günün belirli saatlerinde yürüyen merdivenleri durduran AVM'lerimize 'Sağlık Dostu AVM' sertifikası' vereceğiz." şeklinde konuştu.

Bu anlamda AVM yönetiminin kendi müşterisinin sağlıklı geleceğine de katkı sağlayacağını dile getiren Müezzinoğlu, şöyle dedi:

"Sağlıklı insanların daha sağlıklı bir ömür sürebilmelerine bu şekilde ufak dokunuşlarla inşallah destek vereceğiz. Bugün, Türkiye genelinde bu kampanyayı başlatıyoruz. Sağlıklı bir yaşamın gereklerini birey olarak yapabiliriz. Biz de bu gereklerin neler olduğunu sizlere yaygın kampanyalarla duyurmaya çalışacağız."

"Toplumun üçte biri normal kilo sınırlarında"

Türk toplumunun üçte birinin normal kilo sınırlarında olduğunu dile getiren Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Biz istiyoruz ki en az yüzde 50'den fazlası sağlıklı normal kilolarda olabilsin. Hareketli yaşam kültürü bir günlük hadise değildir. Bizim kültürümüze dönüşmesi gerekir. İster 15 yaşında, ister benim gibi 61 yaşında olalım, sağlıklı yaşam bir kültürdür. Bu yaşam felsefesini önce biz benimsemeliyiz sonra da gençlere, çocuklarımıza, topluma mal etmeliyiz."

Müezzinoğlu, önemli olanın "Hareket Her Yerde"nin gereklerini yapabilmek olduğuna işaret ederek, kampanyanın hayırlı olmasını diledi.
Güncelleme Tarihi 10/04/2016