Ankara'da Prostat Kanseri ÇalıştayıTürkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ve Kanser Kontrol Derneği (Kankoder) tarafından düzenlenen ‘Prostat Kanseri Çalıştayı’na Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Murat Gültekin ve birçok davetli katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Eyüp Gümüş, prostat kanseri ile ilgili bir yol haritası çizilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı’nın bir hedef ortaya koyacağını ifade ederek, “Türkiye’de prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde birinci sırada akciğer kanseri, ikinci sırada prostat kanseri, üçüncü sırada kolorektal kanserleri görüyoruz. Kadınlarda birinci sırada meme kanseri, ikinci sırada troit kanseri, üçüncü sırada ise kolorektal kanseri görüyoruz. Bu 5 ana kanser ile ilgili Türkiye yol haritasını çizmek durumundadır. Erken tanı ve etkin tedavi, bundan öncesinde de önleme tedbirlerini de topyekün bu kanserlerle mücadele edeceğiz” dedi.

“2016 yılının ortasında Türkiye’de genetik kanser tanı merkezleri büyük çaplı kurulacak”

Kanseri tedavi ederken yurt dışındaki genetik bozukluklara dayanarak hastaları tedavi edeceklerini kaydeden Gümüş, “30 bin vakalı çalışmalar var. Ama biz bu çalışmalarımızda 3 bin vakamızı bu anlaşmış olduğumuz merkezler koordine ederek çalışacağız, daha sonra da İstanbul’da kuracağımız merkezde bu çalışmalar devam ettirilecek. 2016 yılının ortasından sonra da Türkiye’de genetik kanser tanı merkezleri büyük çaplı kurulacak. Bu çalışmaların amacı Türkiye’de kanserlerin gidişatı nasıl oluyor, bunlar nasıl gelişiyor ve bunlarla mücadelede erken tedavinin bize faydası olur mu? Aynı zamanda yeni Türkiye’de standart genetik yapımız nedir? Bütün bunlara ilişkin önümüzdeki 3 yıl içerisinde çalışmalar yapacağız” şeklinde konuştu.

 Güncelleme Tarihi: 17/10/2017