Prof. Dr. Eyüp Gümüş'ten ABD'ye

Sağlık Çıkarması

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş ve TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Amerika Birleşik Devletleri sağlık hizmetleri ve bilimsel araştırma kurumlarını ziyaret etti.

Gümüş ve beraberindeki heyet, Harvard Üniversitesi Hastaneleri, İleri Teknoloji Laboratuvarları ve Yale Üniversitesi’ni ziyaret ederek işbirliği alanlarını belirledi.

ABD’ de yaşayan Türk bilim adamları ve sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı toplantılarda, NIH, Amerikan Sağlık Bakanlığı ile işbirliği konuları ele alındı. Washington Türk Amerikan İslam Merkezi Külliyesi’nde ilk Türk Amerikan Sağlık Bilimi Toplantısı yapıldı.

Müsteşar Gümüş, 21. yüzyılın eşiğinde, hastalıkların, bilimin, teknolojinin ve toplumların büyük bir hızla geliştiği belirterek, “Bugünlerde Türkiye olarak, geleceğe doğru sağlıklı adımlar atmaya devam ediyoruz. Çalışan, teknoloji üreten, çare arayan, birikimli bir ülke olarak Türkiye, bilimini, kaynaklarını, enerjisini ve gücünü sağlık alanında da göstermek için bir süredir dünyadaki bilim merkezlerini yakından takip etmektedir.” dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, ziyaretleri sırasında, Onkogen ve Genom Projesiyle ilgili Yale Tıp Fakültesi, Harvard Üniversitesi, Massachuset General Hospital ilefaydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’nın 2015 yılında kurulduğunun altını çizen Gümüş şunları kaydetti: “Washington-Boston hattında bizim 600'ü Biyoteknoloji uzmanı olmak üzere, toplam 1000 civarında Türk sağlık bilim insanımız çalışmaktadır. Her geçen gün yeni yeni buluşlara imza atan sağlık bilimleri son zamanlarda, Genetik Temelli Kişiselleştirilmiş Tıp Tedavilerine yönelmiştir. Biz de, bu alanda Hükümetimizin 2023 Hedefleri kapsamında, bilimsel çalışmalarımızı güçlendirerek Sağlıkta Ar-Ge ve yenilikçi ürün geliştirmeye yönelik adımlar atmaya başlıyoruz”.

 

 

 

 

 

 


Güncelleme Tarihi: 17/10/2017