Müezzinoğlu, ''Kadına Şiddete Dur De'' Temasıyla Hayata Geçirilen 37. Avrasya Maratonu'na Katıldı37. İstanbul Maratonu'nun halk koşusunun startını Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi. Her yıl farklı temalarla düzenlenen maraton, bu sene ‘Kadına Şiddete Dur De’ teması ile start aldı.

Bakan Müezzinoğlu, maratonda yaptığı konuşmada İstanbul'un sağlıklı geleceğine sahip çıkıldığı için bütün İstanbullulara teşekkür etti.

Koşu öncesi açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 37. İstanbul Maratonu'nun halk koşusunda birlikte olduklarını belirterek, "Dünyanın en büyük halk maratonu ve dünyanın en büyük koşusu. Geleceğe ve kardeşliğe koşuyoruz. Her yıl farklı temalarla koşmaktayız. Bu yılki temamız "Kadına şiddete dur de" dedi.

Halk koşusunun startında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ise, "Dünya maratonları içerisinde çok farklı bir yere sahip olduğunu bir kez daha gösterdik. İstanbul Maratonu Türkiye ve İstanbul için çok farklı yerde. Dünyadaki insanlığa karşı yapılan teröre karşı burada birlik ve beraberliğimizi hep beraber sağlıyoruz" diye konuştu.

Maratonda Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna’dan 60 elit atlet yarıştı. Erkeklerde Kenyalı atlet Elias Kemboi Chelimo 42 kilometre 195 metrelik maratonu 2 saat 11 dakika 14 saniyelik dereceyle ilk sırada tamamladı. Kadınlarda ise Amane Gobena Sultanahmet Meydanı’nda sona eren 42 kilometre 195 metrelik maratonu ilk sırada tamamladı. Geçen yılda ipi göğüsleyen Etiyopyalı Gobena, üst üste ikinci kez ilk sırayı elde etti. 15 km koşusunda ise birinciliği Kenyalı atlet Sang Benard Cheruiyot elde etti.

Birbirinden renkli görüntüler yaşandı

Katılımcı sayısının 100 binle sınırlandırıldığı halk yürüyüşü geçen yıllarda olduğu gibi yine renkli görüntülere sahne oldu. Anadolu yakasında Altunizade Köprüsü’nün altından saat 09.30’da başlayan yürüyüş için gelen binlerce vatandaş, Boğaziçi Köprüsü’nde günün tadını çıkardılar.

Güncelleme Tarihi: 17/10/2017