ANA SAYFA

KEK Protokolü imzalandı

GÜNCELLENME TARİHİ : 17/10/2017Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun Türk heyeti adına başkanlık yaptığı Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 3. Dönem Protokolü imzalandı. Toplantıya Macaristan heyeti adına Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto katıldı.


Ekonomi Bakanlığı Uğur Ercan Toplantı Salonu’nda yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi konuları ele alındı. Bunun yanında turizm, sağlık turizmi, yenilenebilir enerji, şehir planlaması, ulaştırma, müteahhitlik, bilim, küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi alanlarında da işbirliği ve karşılıklı yatırım imkânları değerlendirildi. Toplantı sonunda üzerinde mutabık kalınan hususları içeren 3. Dönem Protokolü, Bakan Müezzinoğlu ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto tarafından imzalandı.

 

İki ülke arasındaki ticaret hacmi artıyor

Türkiye ile Macaristan arasındaki ticaret hacmi artan bir seyir izliyor. 2002 yılında 527 milyon dolar olan ikili dış ticaret hacmi, 2013 yılında yaklaşık 2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Türkiye’nin 2013 yılında Macaristan’a ihracatı, 2012 yılında göre yüzde 26 artışla 653 milyon dolar; bu ülkeden ithalatımız ise 2012 yılına göre yüzde 3,6 artışla 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.