Huzeyfe YILMAZ

Bakan Yardımcısı

Huzeyfe YILMAZ, 1977 yılında Bolu Yeniçağa ’da doğdu ve eğitim hayatına Bolu'da başladı. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Ankara'da tamamladıktan sonra üniversite eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nde Elektronik Haberleşme Mühendisliği bölümünde aldı. Yüksek Lisans eğitimini ise Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı. Ayrıca, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde dil eğitimi aldı.

İş hayatına, 2001 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde mühendis olarak başlayan YILMAZ, 2005 yılında, TÜRKSAT AŞ’ye geçti ve sırasıyla; Ankara İl Müdürlüğü, Teknik İşletme Müdürlüğü, Kocaeli İl Müdürlüğü ve Altyapı ve İşletme Direktörlüğü görevlerini üstlendi. Daha sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda Bilgi İşlem Daire Başkanı (2014-2018) ve Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü (2017-2018) olarak görev yaptı. 2019-2023 yılları arasında Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji iştiraki TARNET AŞ’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini üstlendi.

Ayrıca, 2020 yılından beri Ankara Bilim Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesidir ve “Sağlık Bilişimi” alanında ders vermektedir.

Kariyeri boyunca, kamuda ve özel sektörde bir çok önemli bilişim ve teknoloji projelerine [e-Koop+ (ERP Otomasyon Sistemi), Petek (Veri Analizi ve Görselleştirme), Polen (Yapay Zeka Tahminleme Sistemi), ZİHA (Zirai İnsansız Hava Aracı), ATS (Akıllı Traktör Sistemleri), ATA (Akıllı Tarım Atölyeleri), TARPET (Akaryakıt Otomasyon Sistemi), TırCepte, ÇDP (Çiftçi Destek Platformu), Gençlik/Spor Veritabanı, Nusrat/Nusrat 2.0 (2015 yılının en iyi mobil oyunu), Farkındayız, KYK Dijital Dönüşüm Projesi (KYKnet), Sporda Dijital Dönüşüm Projesi (Dinamik), Oyunlarda İslam Düşmanlığı, DEAFLYMPICS 2017, EYOF 2017] imza atmıştır.

22 Haziran 2023 tarih ve 2023/308 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atanmıştır.

Sağlıkta Yapay Zekâ, İleri Veri Analitiği, Veri Güvenliği, İnovatif Sağlık Teknolojileri ve Kişiselleştirilmiş Sağlık Teknolojileri alanlarında çalışmalar yürüten Huzeyfe YILMAZ iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.