İslam İşbirliği Teşkilatı 6. Sağlık Bakanları Konferansı’nda Türkiye dönem başkanlığını Suudi Arabistan’a devretti


Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde, 56 ülkenin sağlık bakanları ve üst düzey yöneticilerinin yer aldığı "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 6. Sağlık Bakanları Konferansı" Ritz Carlton Otel'de başladı. Konferans yönetimi için yapılan seçimde Türkiye dönem başkanlığını ev sahibi ülke Suudi Arabistan'a devretti.

Cidde'de iki gün sürecek konferansın açılış oturumunu, İİT Sağlık Yönlendirme Komitesi Başkanı olarak yürüten Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, burada yaptığı konuşmada, konferansın tüm Müslümanların ve insanlığın sağlığı, huzuru, güvenliği ve refahı için hayırlı bir geleceğe vesile olması temennisinde bulundu.

Sağlık ve sağlıkla ilgili konuların küresel gündemin bütüncül parçası haline geldiğine işaret eden Demircan, "57 üye ve 5 gözlemci ülkesiyle, Birleşmiş Milletler'den sonra en çok üye sayısına sahip olan, Latin Amerika'dan tutun Avrupa’ya, Asya’ya ve tüm Afrika’ya yayılan bir coğrafyaya nüfuz eden İİT, küresel sağlık politikalarının oluşturulmasında seyirci olarak kalamaz. Bu sebeple, sağlık alanında Teşkilat tarafından atılan her türlü adımı canı gönülden destekliyorum." dedi.

Demircan, konferansın dönem başkanlığını üstlenecek Suudi Arabistan Krallığı Sağlık Bakanı Tevfik Al Rabiah'a ve Genel Sekreter Yusuf Al Othaimeen'e çalışmalarında başarılar diledi ve Türkiye'nin iş birliğine her zaman hazır olduğunu bildirdi.

Konferansın beşincisinin iki yıl önce Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleştirildiğini, Sağlık Yönlendirme Komitesi dönem başkanlığı görevinin de Endonezya'dan Türkiye'ye geçtiğini anımsatan Bakan Demircan, şöyle konuştu:

"Şu konuda sizi temin ederim ki ülke olarak bu görevi aldığımız andan itibaren sağlık ve dış politika alanındaki en öncelikli gündem maddelerimizden birisi İİT kapsamındaki yetki ve sorumluluklarımız olmuştur. Bu iki yıllık dönem başkanlığımız süresindeki bazı tespitlerimi sizlerle paylaşmak isterim. Esasen burada ilk akla gelen eksiklikler mali ve insan kapasitesi eksikliğidir. Ancak en önemli eksik gördüğüm nokta farkındalıktır. Sekretaryanın faaliyet programında sağlığın yeri, üye ülkelerin sağlık gündeminde İİT’nin yeri ve küresel sağlıkta İİT’nin yeri konularında ciddi bir farkındalık çalışması yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Tüm üye ülkelere teşkilatımızı mali ve kurumsal açıdan destekleme konusunda görevler düştüğünü belirtmek isterim. Sağlık alanında bir problemle karşı karşıya kalan bir üye ülkenin İİT’den beklentileri olmalıdır. Oluşacak bu talep ve ihtiyaçlara karşılık verebilme gerekliliği bu teşkilatı daha ileri taşıyacaktır."

Bakan Demircan, Filistin'in, işgal ve abluka şartlarında ciddi sıkıntılar içinde tüm Müslümanlar adına varlıklarını devam ettirmeye ve özellikle Kudüs'e sahip çıkmaya çalıştığının altını çizdi. Rohinga Müslümanlarının da ağır zulüm ve şiddet karşısında vatanlarını, evlerini terke zorlandığını hatırlatan Demircan, Bangladeş'in onlara kucak açtığına ancak kamplarda sağlık, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının büyük olduğuna dikkati çekti.

  • IMG_7517.JPG
  • IMG_7526.JPG
  • IMG_7530.JPG
  • FullSizeRender.jpg


Güncelleme Tarihi: 06/12/2017