70. Dünya Sağlık Asamblesi Cenevre'de Gerçekleşti

asamble_icerik_1.jpg

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve beraberindeki, 70. Dünya Sağlık Asamblesi kapsamında Cenevre’ye gitti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) en üst düzey karar alma organı olan ve Birleşmiş Milletler Üyesi 194 ülkenin sağlık alanındaki en üst düzey yöneticilerinin, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek günümüz dünyasının karşı karşıya bulunduğu sağlık sorunlarının tartışıldığı 70. Dünya Sağlık Asamblesi, 22-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında her yıl olduğu gibi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan BM Binası’nda gerçekleştirilmektedir.

“Sürdürülebilir Kalkınma Çağında Sağlık İçin Daha İyi Sistemlerin Kurulması” teması altında toplanan Asamble'ye Türkiye, Bakan Akdağ Başkanlığındaki heyet ile katılım sağladı.

Asamble Genel Kurulunda tüm üye ülkelere hitaben bir konuşma gerçekleştiren Akdağ, aynı zamanda sağlık alanında ilişkileri daha da ileri taşımak üzere Bakanlar düzeyinde birçok ikili görüşme de gerçekleştirdi.

Asamblede bulaşıcı hastalıklardan, bulaşıcı olmayan hastalıklara, sağlık acil durumlarına küresel müdahaleden, sağlıklı yaşam tarzlarına kadar birçok önemli konu tartışıldı.

Asamblede ilişkilerin iyi olduğu veya işbirliği imkanlarının geliştirilmeye çalışıldığı ülke bakan ve heyetleriyle Bakan Akdağ, ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Pakistan Sağlık Bakanı Saira Afzal Tarar, Özbekistan Sağlık Bahanı Alisher Shadmanov, İran Sağlık Bakanı Hassan Hashemi, Sudan Sağlık Bakanı Idris Abu Garda, Moldova Sağlık Bakanı Ruxanda Glavan ve Kazakistan Sağlık Bakanı Elzhan Birtanov ile gelecek dönemde sağlık alanında yapılabilecek projeler değerlendirilmiş olup yeni kararlar alındı.

Akdağ, Görüşmelerin son gününde Cenevre kentinde bir otelde bazı ülkelerden mevkidaşları ve bakan yardımcıları onuruna Sağlık Bakanları Çalışma Yemeği verdi.

Cenevre'de gerçekleşen temaslarını sürdüren Akdağ'ın verdiği yemeğe, Brezilya Sağlık Bakanı Ricardo Barros, Azerbaycan Sağlık Bakanı Oktay Ali Şiraliyev, Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev, Somali Sağlık Bakanı Fawziya Abikar, Nijer Sağlık Bakanı Illiassou Mainassara, Özbekistan Sağlık Bakanı Alisher Shadmonov, Cezayir Sağlık Bakanı Abdulmalek Bouseu, bazı ülkelerden sağlık bakan yardımcıları ve temsilcileri katıldı. Yemekte, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ali Naci Koru ile bakanlık yetkilileri hazır bulundu.

Katılımcılara hitap eden Akdağ, Türkiye'nin son yıllarda hayata geçirdiği sağlık reformları ve "Sağlıkta Dönüşüm Programı" hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin sağlık alanında tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduğunu vurgulayan Akdağ, katılımlarından dolayı bakanlara teşekkür etti.

Akdağ, Yemen Sağlık Bakanlığından yetkililerin de katıldığı yemekte bu ülkedeki kolera salgını hakkında bilgi aldı. Bakanlık yetkilileri ülke genelinde kolera vaka sayısının 38 bini geçtiği bilgisini paylaştı.

Bakan Akdağ da, 21'inci yüzyılda insanların koleradan ölmesinin kabul edilir bir durum olmadığını dile getirerek, başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere uluslararası kuruluşları daha duyarlı olmaya davet etti.

Bakan Akdağ, İsviçre programı kapsamında Lozan Türk Birliği Derneği’nde Cenevre ve Lozan’da yaşayan vatandaşlarımızda bir araya geldi. Buluşmada, vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyen Akdağ, çözüm önerilerini de iletti. Sıcak bir ortamda geçen görüşmede Türk vatandaşlar,  Bakan Akdağ’a büyük ilgi gösterdi.

Dünya Sağlık Asamblesi Hakkında

Tüm dünyadaki sağlık karar vericilerinin bir araya gelmesine vesile olan Asambleler sağlık alanında birçok etkinliğin de düzenlenmesine olanak sağlamaktadır. Bu çerçevede, ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenecek "Sağlık Sistemi Dönüşümünde İşbirliği: Deneyimin Kıymeti" konulu oturumda Prof. Dr. Recep Akdağ, ülkemizin Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında elde ettiği tecrübeleri dost ve kardeş ülkeler ile paylaşıldı. Etkinlikte, Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Tawfiq Al-Rabiah, Bahreyn Sağlık Bakanı Faeqa bint Saeed Alsaleh ve Etiyopya Sağlık Bakanı Yifru Berhan Mitke’nin yanı sıra Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Sağlık, Beslenme ve Nüfustan Sorumlu Yöneticisi Dr. Enis Barış konuşmacı olarak katılım sağladı.

Bakanlık heyeti, Asamble süresince bir dizi önemli toplantılara katılım sağlarken bazı toplantılara başkanlık ve moderatörlük yaptı. Özellikle İslam İşbirliği Teşkilatı Koordinasyon Toplantısı, “Daha Güçlü Sağlık Sistemleri” temalı MIKTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye, Avusturalya), “GE Sağlık Alanında Kamu Özel Ortaklığı Toplantısı” ve Filistin’deki sağlık sorunlarının konuşulduğu Birleşmiş Milletler özel oturumunda aktif rol alındı.

Bakan Akdağ ve Bakanlık heyeti, Asamble süresince gerçekleştirilen "Finansal ve Sürdürülebilir İşbirliği ile Sağlık Hizmetleri Gelişiminin Hızlandırılması" ve "Pandemilerde Sürdürülebilir Finansman" konulu panellere konuşmacı olarak katılım sağladı.


 • galeri_1.jpg
 • galeri_2.jpg
 • galeri_3.jpg
 • galeri_4.jpg
 • galeri_5.jpg
 • galeri_6.jpg
 • galeri_7.jpg
 • galeri_8.jpg
 • galeri_9.jpg
 • galeri_9_1.jpg
 • galeri_9_2.jpg
 • galeri_9_3.jpgGüncelleme Tarihi 30/05/2017