Akdağ, Eczacılık Günü'nü Erzurum'da Kutladı

eczacilikgunu_icerik_1.jpg

14 Mayıs Dünya Eczacılar Günü,  Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın katılımıyla Atatürk Üniversitesi’nde düzenlenen törenle kutlandı.

Kültür Merkezindeki törene Bakan Akdağ’ın yanı sıra, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzurum Vali Vekili Ayhan Terzi, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İlyas Çapoğlu, Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, fakülte dekanları, eczacılar ve öğrenciler katıldı.

Tören konuşan Bakan Akdağ, ilk olarak tüm annelerin anneler gününü kutlayarak ellerinden öptüğünü söyledi. Bugün Türkiye’deki eczacılığın güzel yerlere geldiğini vurgulayan Akdağ, "Eczacılar sadece ilaç satan ya da ilacı bir şekilde vatandaşa ulaştıran kişiler değildir. Türkiye’de bizim sağlıkta hayat biçimlerine bütün toplumun yönelmesinde elbette eczacıların önemli rolü olacak. Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini stratejilerini hazırlıyoruz. Altı aydır yoğun biçimde çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın her bir ferdi kendisinin hayatını sağlıklı yaşamasına çok önem veriyoruz. İnsanlar hastalandığında bunlara sağlık hizmeti sunmak çok önemli bir vazifedir. İnsanların sağlık hizmetine, ilaca erişmesi çok önemlidir. Ama en önemlisi vatandaşın kendisinin sağlıklı yaşama biçimini seçmesi bunlardan da önemlidir" diye konuştu.

Akdağ, şu güzel ülkemizde şişmanlık, hareketsizlik gibi bu iki mesele ve sigaraya karşı mücadelede muvaffak olamaz ise bunlara karşı yürütülen mücadeleyi kazanamazsak Türkiye’nin bir salık geleceğinin olmayacağını belirterek şöyle konuştu:

"Kolay anlaşılabilir ama kolay anlaşılacak kadar da çok önemli bir meseleden bahsediyorum. İnsanımızın büyük bir kısmının şişman olduğu bir toplumda yada aşırı kilolu olduğu bir toplumda buna hareketsizlik eşlik ediyorsa buna sigara eşlik ediyorsa inanın halimiz duman. Bu mesele ile ciddi bir mücadele edeceğiz önümüzdeki ikinci dönemde. Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Elbette eczacılarımızla. İşte bugün burada da tartışılacak. Smart Eczane diyoruz. Smart niye diyoruz bilmiyorum ki keşke Türkçe bir isim koysaydık. Koyabiliriz. Bugün buradaki oturumda Türkçe bir isim koyun. Yani böyle tatlı dilli, güler yüzlü işini iyi yapan herkesin hizmetine açık anlamda kullanılıyor anladığım kadarı ile parlak bir eczane anlamında da kullanılabilir. Bu yolda eczacılarımızın elbette büyük katkıları olacak. Bugün Türkiye’de oluşturduğumuz eczacılık sistemi dünyanın bir çok ülkesinde yoktur. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile yok."

Bakan Akdağ, Eczacıların eczanede olmasını istediklerini belirterek, "Bizler eczacıların eczanelerinde bulunmasını istiyoruz. Bizim bir politikamız var. Bu politikayı da değiştirmeyeceğiz. Nedir bu politika eczane eczacınındır politikası. Eczacılarımızın eczanelerine gerçekten sahip çıkması gerekiyor. Sadece oranın eski tabiri ile kalfasıyla eczaneyi yürütmeye çalışırsanız yanlış olur. Tabi ki o kardeşlerimiz de çok kıymetli hizmetleri vardır, hizmet vermeye de devam edeceklerdir" dedi.

“Şarlatanlara kanmayın”

Konuşmasında, internetten, uydudan yayın yapan televizyonlardan satılan ilaçlara karşı vatandaşları uyaran Bakan Akdağ konuşmasını şöyle tamamladı:

"Vatandaşımıza da bir uyarımı tekrarlamak istiyorum. Aman ne olur internette bilmem hangi uydu televizyonundan tavsiye ile ilaç kullanmaya çalışmayın. Şarlatanların pazarlamalarına inanmayın. Bundan dolayı müessir oluyoruz. Ama vatandaşın kendisinin uyanık olması lazım. Sağlık hizmetlerinde ulaşımında yol gösterecek kişilere ulaşımda bir sıkıntı yok. Dolayısıyla şarlatanların kendilerine zarar vermesine müsaade etmesinler."

eczacilikgunu_icerik_2.jpg

  • galeri1.jpg
  • galeri2.jpg
  • galeri3.jpg


Güncelleme Tarihi 14/05/2017