'Sağlıkta Atılım Yapacağız'

ist_deg_icerik_1.jpg

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, İstanbul’da düzenlenen ve iki gün sürecek olan Anadolu Kuzey ve Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikleri Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Bakan Akdağ, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, sağlık alanında çok sayıda devam eden projelerinin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

‘Yeni hastaneler’

“Şunu öncelikle ifade etmem gerekir ki önümüzdeki iki ile üç yıl Türkiye açısından ama özellikle İstanbul açısından sağlık hizmetleri için, hastanecilik hizmetlerimiz için önemli atılım yılları olacak. Çok sayıda devam eden projemiz var. Bu projelerde 2020’lerden sonra bütün hastanelerimizi, kamuya ait, Sağlık Bakanlığı’na ait bütün hastanelerimizi yeniden inşa etmiş oluyoruz.

Bunun anlamı şudur, net olarak İstanbul özelinde ve Türkiye genelinde hastalarımız 2020’li yıllarda konforlu bir sağlık hizmetinden yararlanacaklar.”

Buluşmanın ikinci gününde, İstanbul’da acil sağlık hizmetlerini değerlendirmek üzere toplanıldı. İstanbul'da 4. toplantılarını yaptıklarını belirten Bakan Akdağ, " Böyle 3 toplantı daha yapacağız. 7 toplantıyla İstanbul ilimizin 2017 ilk 6 ay değerlendirmesini yapmış olacağız. Daha önce de ifade ettiğim gibi sağlık Bakanlığımızın, sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte başlattığımız bir geleneği, bir çeşit iş takibi şu anda yaptığımız, il değerlendirme toplantılarımız. Yine dönüşüm programımızla keşfettiğimiz aslında dünyaya da bu şekilde hediye ettiğimiz Saha Koordinatörlüğü yöntemini kullanıyoruz. Alanlarında tecrübeli saha koordinatörlerimiz var. Bu arkadaşlarımız klasik anlamda hiyerarşik yöneticilik yapmıyorlar, sahayı gözleyerek hem doğrudan doğruya sahada çalışan arkadaşlarımıza ve yöneticilerimize hem de Sağlık Bakanlığımıza geri bildirim yapıyorlar. Böylece işlerimizi zamanında toparlamak, düzeltilecek tarafları düzeltmek, yeni keşfedilmiş alanları zamanında bütün Türkiye'ye yaymak imkanına sahip oluyoruz" şeklinde konuştu.

"Çok sayıda devam eden projemiz var”

Önümüzdeki 2 ila 3 yılın Türkiye açısından, özellikle de İstanbul açısından sağlık hizmetleri ve hastanecilik hizmetler için önemli atılımların olacağının altını çizen Bakan Akdağ, "Çok sayıda devam eden projemiz var. Bu projelerde 2020'lerden sonra bütün hastanelerimiz, kamuya ait, sağlık bakanlığına ait bütün hastanelerimizi yeniden inşa etmiş oluyoruz. Büyük bir çoğunluğu için yeni hastaneler yapıyoruz az bir kısmını da hastanelerde yaptığımız revizyonlarla yenileştirerek yolumuza devam ediyoruz. Bunun anlamı şudur, net olarak Türkiye'de ve İstanbul özelinde ve Türkiye genelinde hastalarımız 2020'li yıllarda hasta yatakları itibariyle tek yataklı banyolu, tuvaletli, refakatçilerinin rahatça hastalarıyla birlikte kalabilecekleri, içlerinde televizyonları buzdolapları kendilerine ait dolapları çalışma masaları olan mahremiyetlerine azami riayet edilen odalarına kavuşmuş olacaklar. Göreve geldiğimiz zaman Türkiye'deki kamuya ait hasta yataklarının yüzde 5-6'sında ancak böyle bir imkan vardı. Bugün yüzde 50'nin üstüne çıkmış durumdayız. İnşallah 2020'li yıllarda bunu yüzde 100'e ulaştıracağız. Bunu önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bizim için vatandaşımızın hizmete kolay erişmesi esastır”

Bakan Akdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sayın Cumhurbaşkanımızın bize talimatları başından beri bu ülkenin özellikle gelir seviyesi daha düşük olan ve orta gelir seviyesine sahip olan insanlarına sağlık açısından birinci derecede sahip çıkmaktır. Varlıklı insanlar bir şekilde kendi ihtiyaçlarını özel sektör vasıtasıyla da görebiliyorlar ama bahsettiğimiz gruplar çiftçilerimiz, küçük esnaf, öğretmenler, sağlık çalışanları, polisler, bütün memurlar, çeşitli sektörde çalışan işçilerimiz, onların yakınları için yani güzel ülkemizde yaşayan insanların yüzde 90-95'i için kamudaki sağlık hizmetlerinin kuvvetlendirilmesi olmazsa olmazdır. Güçlü kamu sağlığı kuruluşları, aynı zamanda da özel sektörün vatandaşımıza daha hesaplı bir hizmet vermesini sağlayan bir unsurdur. Onun için kamuda sağlık hizmeti verilişini güçlendirmeye devam edeceğiz."

ist_deg_icerik_2.jpg

  • istdeg_galeri_1.jpg
  • istdeg_galeri_2.jpg
  • istdeg_galeri_3.jpg
  • istdeg_galeri_4.jpg
  • istdeg_galeri_5.jpg
  • istdeg_galeri_6.jpg

Güncelleme Tarihi 13/05/2017