ANA SAYFA

‘5. Yıl Okul Sütü Dağıtım Programı’ Gerçekleştirildi

GÜNCELLENME TARİHİ : 12/04/2016


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Okul Sütü 5. Yıl Programına" katıldı.

Köy Hizmetleri İlkokulu'nda gerçekleştirilen programda konuşma yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bakanlık olarak, "Sağlık Dostu Okullar" projesi üzerinde çalışma yaptıklarını ve projenin hayata geçirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol anlaşması imzalayacaklarına dikkat çekerek şunları söyledi:

"Önümüzdeki dönemde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile paylaşacağım bir projeyi hayata geçireceğiz. Sağlık Bakanlığı olarak okullarımızda sınıf sağlık temsilcilerinin olmasını istiyoruz. Her okulumuzda bir sağlık elçimiz olsun. Her okulumuzda bir sağlık gönüllüsü öğretmenimiz olsun ve okullarıma da sağlık dostu okullar sertifikası verelim. Projeye son şekline veriyoruz. Bir ay içerisinde sağlık dostu okullar projemizi Milli Eğitim Bakanlığımızın huzuruna bir protokol imzalamak üzere geleceğiz. Çünkü burada 6-7 yaşındaki çocuğumuz sağlıklı beslenmenin ne olduğunu öğrenebiliyorsa, bunu bir kültüre dönüştürebiliyorsa, evine gittiğinde ailesine buzdolabındaki gıdalar ile ilgili bir fikir verebiliyorsa, yanlışı söyleyebiliyorsa bu önümüzdeki süreçte bir kültüre dönüşecektir."

Programda konuşma gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Avcı, "5. yıl süt dağıtım programımız haftada 3 gün olmak üzere 16 hafta devam edecektir. Bu sene boyunca 33 bin 736 okulumuzda 6 milyon 12 bin 130 öğrencimize 288 milyon 582 bin 216 kutu süt dağıtmış olacağız. Anaokulu ve İlkokul öğrencilerimize 2011-2012 eğitim öğretim yılından beri 960 milyon 305 bin 23 kutu süt dağıtıldı. Bu sene dağıtılacaklarla beraber okullarımızda öğrencilerimize ulaştırdığımız süt miktarı 250 milyon litreye ulaşmış olacak" diye konuştu.

Bakan Avcı, okul sütü programının basit, sıradan bir etkinlik olmadığına dikkat çekti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik ise, 2012 yılından bu güne kadar uygulanmakta olan "Okul Sütü Projesi" hakkında şu bilgileri verdi:

"Bu çerçevede 33 bin 736 okula 6 milyon 12 bin 130 öğrencimize haftada 3 gün olmak üzere süt dağıtımını bu yıl da sürdüreceğiz. Böylece 17 Haziran'a kadar devam edecek olan bu süt dağıtımı, toplamda 57 bin ton sütün 6 milyon öğrencimize ulaşmasını sağlayacak. Okul sütü programının başladığı 2012 yılından bugüne ve bu yılın sonuna kadar da toplam 250 bin ton süt çocuklarımıza dağıtılmış olacak."

5. Yıl Okul Sütü Programının ardından öğrencilere "Okul Sütü" dağıtımı yapıldı.