"Hemşireler ve Ebeler, Sağlık Sisteminin Omurgasını Teşkil Etmektedir"

Sevgili Hemşire ve Ebe mesai arkadaşlarım,

Bizler sağlık ordusu olarak, tüm toplumun sağlıklı hayat tarzını benimsediği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye’ye sahip olmayı hedefliyoruz.

Sağlık hizmetine erişimin temini için gerekli olan güçlü ve dayanıklı sağlık sisteminin kilit taşı ise sağlık çalışanlarıdır. Hemşireler ve ebeler, sağlık çalışanları içinde isimsiz kahramanlardır ve sağlık sistemlerinin omurgasını teşkil ederler. 

Hemşire ve ebelerimizi, yardımcı sağlık personeli tanımlamasıyla sistemin yardımcı unsurları olarak gören bir bakış açısıyla sağlık sistemimizin hedeflerini gerçekleştirmek mümkün değildir. Hemşire ve ebeler sistemimizin asli unsurlarındandır, bizim de kendilerini yerleştirdiğimiz yer buna uygun olmalıdır.

Sağlık Bakanlığı olarak ebe ve hemşirelerimizin eğitim seviyelerini yükseltmek için teşvikler uyguladık, önlisans ve lisans tamamlamalarını destekleyerek bu her iki mesleğin de, lise seviyesinde değil, lisans seviyesinde eğitim almış personelimizle icrasını hedefledik.
Son yıllarda geldiğimiz nokta bu konuda önemli bir yere ulaştığımızı işaret etmektedir. 

Hemşire ve ebelerimiz sağlık sistemimizin her basamağında yer almakta ve önemli görevler icra etmektedir. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, çok önemli bir yükü sırtlanarak başta aşılama,  gebe ve bebek takipleri olmak üzere büyük başarılara imza atmışlardır.

Hastanelerimizde hastalarımıza şefkat eliyle dokunan, tedavilerini uygulayıp aralıksız takip eden hemşirelerimiz, anne adaylarımızın sancılı anlarında ve yeni doğan bebeklerimizin ilk nefeslerinde sanki kendileriymiş gibi mutlu olan ebelerimiz bu sağlık kurumlarının bütün ağır yükünü sırtlarında taşımaktadırlar. Hemşire ve ebelerin sağlık hizmetlerindeki önemli rolünü gören ve bu konuda bilinci arttırmak isteyen Dünya Sağlık Örgütü de 2020 yılını “Hemşireler ve Ebeler Yılı” olarak ilan etmiştir.

Bu yıl Hemşireler günü Anneler günü ile aynı tarihe denk gelmiştir. Son yıllarda çok sayıda erkek hemşiremiz yetişip göreve başlasa da, hemşirelik içinde barındırdığı şefkat ile annelikle çok benzerlik göstermektedir. 

Bugün vesilesi ile Hemşireler gününü ve Ebeler gününü tebrik ediyor, annelerimiz ve bir gün anne olacak tüm hanımefendilerin de anneler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum.


Güncelleme Tarihi 13/05/2019