150 Yataklı Erbaa Devlet Hastanesi’nin Açılış Töreni Gerçekleştirildi

tokat_icerik_1.1.jpg

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli ziyaretlerde bulunmak ve Erbaa Devlet Hastanesi açılışına katılmak üzere Tokat’a gitti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tokat Valisi Ozan Balcı’yı ziyaret etti ve valilikte düzenlenen toplantıda ilin sağlık durumuna ilişkin bilgi aldı. Toplantının ardından basın açıklaması yapan Koca, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin, yedi düveli püskürten Çanakkale’yi geçilmez yapan kahraman askerimizin Türk tarihi değil dünya tarihini değiştirdiği gün olduğunu ifade ederek, “Bu vesile ile şehitlerimizin ruhları şad, makamları yüce ve mekanları cennet olsun” dedi.

Tokat’a yapılan sağlık yatırımlarını değerlendiren Bakan Koca, “Genel olarak 16 yıllık zaman diliminde Tokat’a 16 milyar 750 hizmet yapıldığını ve bu yapılan hizmet içinde de sağlık yatırımının 577 milyon olarak yapıldığını biliyoruz. Bunun için de özellikle önemli hastaneler, Tokat Devlet Hastanesi gibi Kadın Doğum Çocuk Hastanesi gibi Zile ve Niksar gibi toplam 32 yatırımın 14 tanesi de hastane olarak hizmet vermekte. Ayrıca devam eden birtakım yatırımlarımız var. Bu yatırımlarımızdan Turhal Devlet Hastanesini biliyorsunuz, inşaatı devam ediyor. Onun dışında Pazar ilçesinde entegre hastanemizi bu hafta hizmete açtık. Toplam 3 bin 200 metrekare kapalı alanı olan 6 adet polikliniği olan bir hastanemiz. Erbaa’da ise bugün açılışını yapacağımız toplam 28 bin 655 metrekare olan, 57 poliklinik, 17 yoğun bakım ve 6 ameliyathanesiyle diyaliz üniteleriyle 75 Milyonluk bir yatırım. Bugün onu hizmete açmış olacağız. Turhal’daki hastanemizin seviyesi şu an yüzde 73 seviyesinde” ifadelerini kullandı.

“İrtibat halindeyiz”

Basın mensuplarının, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki 2 camiye, cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı terör saldırısında yaralanan Türk vatandaşlarının sağlık durumuyla ilgili sorusu üzerine Bakan Koca, şöyle konuştu:

“Şimdi her geçen gün vicdan, adalet ve merhamet duygusunu kaybeden küresel dünyada Müslüman ve Türk odaklı gelişen iklimde özellikle bu dönemin, bu iklimden doğan şiddeti, terör ve eylemleri şiddetle lanetliyorum. Tüm dünyanın sağduyuyla bir araya gelip, bu şiddet iklimiyle topyekun mücadele etmesi gerektiğine inanıyorum. Ben bu arada şehit olan 50 kardeşimiz için Allah’tan rahmet diliyorum. 3 yaralı Türk kardeşimizle ilgili irtibat halindeyiz. Mustafa kardeşimizle bizzat ben önceki gün kendim de görüştüm. Ameliyat sonrası bacağından bir müdahale olmuştu. Genel durumu iyiydi. Hem kendilerine hem yakınlarına Türkiye olarak sağlık hizmetleri boyutuyla yapabileceklerimizi, seferber edebileceğimizi, gerektiğinde ambulans uçaklarımızla Türkiye’ye getirmek dahil her türlü imkanı seferber edeceğimizi ifade ettim. Şu an kendilerine iyi bakıldığını, bu anlamda bir sorun olmadığını, iletişimde olmak üzere konuştuk.”

Ziyaret sonrası Valilik önünde, 5 ambulansın ve 1 UMKE aracının teslim törenine katılan Bakan Koca, ardından şehit aileleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi.

Koca, daha sonra, Erbaa ilçesinde 150 yataklı Devlet Hastanesinin açılışının törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Koca, “Sağlık Bakanlığı olarak, halkın sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye’yi hedefliyoruz.

Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“82 milyon vatandaşımızın hakkaniyetli, kaliteli, nitelikli, sürdürülebilir sağlık hizmetine kavuşabilmesi ana hedefimiz olacaktır. Bugün bu ilçe hastanelerimizden en yenisi olan Erbaa Devlet Hastanemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Hastanemizin şifa dağıtan bir kapı olması temennisi ile hepinize sağlıklı bir ömür dilerim” dedi.

“Sağlıkta geldiğimiz noktayı taçlandırmak istiyoruz”

Bakan Koca, sağlıkta dönüşümde önemli bir mesafe kat edildiğini belirterek, “Son dönem özellikle şehir hastaneleri ile sağlıkta geldiğimiz noktayı taçlandırmak istiyoruz. 9. Hastanemizi geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımları ile açtık. Biz yeni dönemde özellikle şehir hastanelerimizi bulundukları bölgede son nokta anlamında hizmet veren özellikle hastanın başka sağlık kuruluşuna sevk edilmediği ve üniversite işbirliği ile faaliyet gösteren hizmet eden araştırmanın klinik çalışmalarında zirvede yapılabilir olduğu bir sağlık kuruluşu olarak hedefliyoruz. Bu çerçevede baktığımızda Tokat’ımız içinde benzer şekilde fonksiyonu ile şehir hastanesi fonksiyonunda işlev görecek bir bölge hastanesine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Açılış töreninin ardından Bakan Koca, hastanede incelemelerde bulunarak hastaları ziyaret etti. Çocuk servisinde tedavi gören minik çocukları ziyaret eden Koca, oyuncak hediye ederek aileleri ile sohbet etti.


tokat_icerik_1.jpg
  • tokat_galeri_3.jpg
  • tokat_galeri_4.jpg
  • tokat_galeri_5.jpg
  • tokat_galeri_6.jpg
  • tokat_galeri_7.jpg
  • tokat_galeri_8.jpg

Güncelleme Tarihi: 27/03/2019