ANA SAYFA

Health Expo Fuarı ve Kongresi İstanbul’da Yapıldı

GÜNCELLENME TARİHİ : 17/10/2017


Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık turizminde önemli bir merkez olacağını belirterek, "Bütün bu coğrafyaya bakıldığında Türkiye'nin sağlık hizmeti sunumunda bölgenin merkezi olabilecek tecrübe birikimi var" dedi.

Geçmişten bugüne insanların en çok önem verdikleri şeyin sağlık olduğuna vurgu yapan Sayın Müezzinoğlu, Kanuni Sultan Süleyman'ın "Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" sözünü hatırlattı.

Sayın Müezzinoğlu, devletin son 10 yılda sağlık hizmetlerini gelişimin merkezine aldığını belirterek, sağlığa ulaşımın önünün açıldığını aktardı.

Sağlığın sadece hizmet sunumu olmadığını anlatan Sayın Müezzinoğlu, "Bu sunumu daha iyi noktaya getirmek için de bilimsel gelişmeleri takip etmek, yeni teknolojileri sağlık hizmeti sunumuna katmak gerekir. Bu da daha çok teknoloji, laboratuvar, ilaç, tedavi için yeni yeni argümanlar demektir. Yalnız hizmeti sunma anlayışıyla devam etme, başarıyı bir noktada sınırlandırıyor" diye konuştu.


“Sağlık turizminde yeni vizyon belirlenmeli”

Sayın Müezzinoğlu, sağlık turizminde yeni vizyon belirlenmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, ileriki süreçte en çok önem verilecek konulardan birinin de sağlık turizmi olduğunu söyledi.

Sağlık turizminin Türkiye'nin güçlenebileceği alanlardan biri olduğuna işaret eden Sayın Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"77 milyon ülke insanına dünya standartlarında tecrübe birikimi olan hekimlerimizle sağlık hizmeti sunuyoruz. Şimdi bunu yakın coğrafyamızdaki 1,5 milyar insana, yani 3 saatlik bir uçuş mesafesinde Türkiye'nin hitap ettiği coğrafya 1,5 milyar nüfusu kapsıyor. Bütün bu coğrafyaya bakıldığında Türkiye'nin sağlık hizmeti sunumunda bölgenin merkezi olabilecek tecrübe birikimi var. İnsan altyapısı ve organizasyon kabiliyeti var. Fiziki mekan altyapısı imkanları var. Önümüzdeki süreçte 2017-2018'e kadar fiziki mekânlardaki altyapımızı ve tıbbi teknolojilerdeki altyapımızı çok daha iyi noktalara taşıyacağız. 2018'den sonraki süreçte de inanıyorum ki dünyada marka değeri olan sağlık hizmeti sunumu yapan güçlü merkezlerimiz olacak."“Türkiye, fiziki mekanlarını son 5 yılda yenileyen tek ülke olacak”

Sayın Müezzinoğlu, kamu özel işbirliğiyle yapılan 26 bin kapasiteli şehir hastanelerinin tamamına yakınının 2016-2017'de hizmete girmiş olacağını söyledi. Gelecek yıl yapılacak yaklaşık 24 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin en geç 2018'de hizmete açılacağını dile getirdikten sonra, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özel sektör bir taraftan, üniversitelerimiz bir taraftan yaklaşık 90 bin yatak kapasiteli hastaneler ve bunların altyapısını önümüzdeki 4 yılda sıfırdan çok ileri teknolojiyle yapacak ve donatacağız. Türkiye, dünyanın bu anlamda fiziki mekanlarını ve tıbbi teknolojilerini son 5 yılda yenilemiş tek ülkesi olacak. Bu bize farklı avantajlar ve sunum zenginlikleri sağlayacak."

Sayın Müezzinoğlu, sağlık endüstrilerinde yasal altyapıların tamamlandığını anlatarak, önümüzdeki dönemde de kurumsal altyapıların tamamlanacağını kaydetti. Bu alanda da Türkiye'nin önemli imkanları olduğunu vurgulayan Sayın Müezzinoğlu, "plazma fraksinasyonu ihalesi" hakkında bakış açılarını anlattı.

Bakan Sayın Dr. Müezzinoğlu, konuşmasının ardından fuarın açılışını gerçekleştirerek, stantları gezdi.

Fuarın açılışına, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı Uzm.Dr. Zafer Çukurova ile Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Yard.Doç.Dr. Ömer Tontuş’ da katıldı.

 

Kongrede sağlıkla ilgili birçok konu ele alınacak

İstanbul Health Expo; Medikal Ürün, Hastane Donanımları, Sağlık Bilişim ve Teknolojileri, Laboratuvar Sistemleri, Evde Bakım Ürünleri ve Sağlık Turizmi Fuarı, sağlıkta uygulanan yeni teknolojileri tanıtmayı amaçlıyor.

Fuar kapsamında düzenlenecek Sağlık Turizmi, Medikal Teknolojiler, Tıbbi Uzmanlık Kongresi'nde, küresel sağlık turizmi ve Türkiye'nin sağlık turizmi politikaları, Türkiye'de yaşlı ve engelli turizmi, estetik cerrahisi, saç ekiminin püf noktaları gibi konular ele alınacak.