Bakan Yardımcısı Meşe Başkanlığında Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi Toplandı

zoonotik_icerik_1.jpg

Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi'nin Sağlık Bakanlığının ev sahipliğindeki ilk toplantısı, Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe Başkanlığı'nda Bilkent Yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Hayvansal hastalıklarla mücadele için kurulan Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi, Sağlık ile Tarım ve Orman Bakanlıkları öncülüğünde yeniden yapılandırıldı.

Şarbon, kırım kongo kanamalı ateşi (KKA), bruselloz ve kuduz gibi hayvan kaynaklı hastalıklarla bakanlıklar ve kurumlararası topyekün mücadele dönemi başlıyor.

Mevcut riskleri ortadan kaldırmak için aralarında Milli Eğitim, Çevre ve Şehircilik, Ulaştırma ve Alt Yapı, İçişleri, Kültür ve Turizm Bakanlıkları ile Diyanet, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumlarını da yer aldığı çok sayıda kurum eş güdüm halinde çalışacak. 

Bakan Yardımcısı Meşe, toplantıda yaptığı konuşmada insan ve hayvan sağlığı açısından önemli olan zoonotik hastalıklarla mücadele, korunma ve kontrol önlemlerinin alınabilmesi için Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında protokol imzalandığını anımsatarak, çalışmaların bu kapsamda yürütüleceğini söyledi. 

Meşe, protokol kapsamında Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesi kurulduğunu ifade ederek, komitenin yılda en az iki defa toplanacağını bildirdi. 

"Zoonotik hastalıklar haritası ortaya çıkarılacak" 

Uluslararası alanda zoonotik hastalıklar konusunda Türkiye'yi temsil edecek komitenin, zoonotik hastalıkların kontrolü, yayılımının engellenmesi ve tamamen ortadan kaldırılması için ulusal program ve projeler geliştirileceğini ifade eden Meşe, zoonotik hastalıkların etkin yönetimi için vaka bilgilerinin de anlık paylaşılacağı sistemlerin kurulacağına dikkati çekti. 

Meşe, komitenin yürüteceği çalışmalara ilişkin şunları kaydetti; "Türkiye'nin zoonotik hastalıklar haritası ortaya çıkarılacak. Zoonotik hastalıkların sebep olduğu kayıpların belirlenmesi konusunda çalışmalar yapılacak. Konu ile ilgili her türlü eğitim ve yayın faaliyetleri hazırlanacak. Halkın, zoonotik hastalıklar konusunda bilgilenmesine ve bilinçlenmesine yönelik çalışmalar yapılacak."

Zoonotik hastalıkların önlenmesi, kontrolü ve ortadan kaldırılması için kurulan Türkiye Zoonotik Hastalıklar Milli Komitesine bağlı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Alt Kurulu, Kuduz Alt Kurulu, Diğer Viral Enfeksiyonlar Alt Kurulu, Bruselloz Alt Kurulu, Şarbon Alt Kurulu, Tulareme Alt Kurulu, Kist Hidatik Alt Kurulu, Toksoplazmosiz Alt Kurulları oluşturuldu. 

zoonotik_icerik_2.jpg


Güncelleme Tarihi: 30/10/2018