14 Mayıs Eczacılık Günü (14.05.2012)


Eczacılık, insanlık tarihi boyunca varlığını ve işlevselliğini koruyan, toplumların yaşamlarındaki önemini hiç yitirmeyen mesleklerden birisidir. Eczacılar, dün olduğu gibi bugün de toplumsal yaşam içindeki vazgeçilmezliğini sürdürmektedir.

Bakanlık olarak, eczacılarımızı her zaman, sağlık hizmetinin sunulmasında en önemli paydaşlarımızdan birisi gördük.

Bugüne kadar, eczacılarımızın sorunlarının çözülüp çalışma koşullarının iyileştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin ve sundukları hizmetlerin kalitesinin artırılması, sağlık sistemimiz ve toplum içinde hak ettikleri saygıyı ve itibarı görmelerinin sağlanması adına sürekli iyileştirmeler yaptık.

Yine geçtiğimiz haftalarda yaptığımız kanun çalışmaları TBMM alt komisyonunda kabul edildi. Bu kanun ile eczalılığı yalnızca ticarethane açma ve mesul müdürlük olarak değil, ilacın üretiminden dağıtımına kadar tüm aşamalardan sorumlu olan ‘sağlık hizmet sunucusu’ olarak yeniden tanımlıyoruz.

Yaptığımız düzenlemelerle geleneksel tıbbi ürünler, alternatif tedavi yöntemi ürünleri, özel tıbbi amaçlı diyet gıdaların da eczacılar kontrolünde vatandaşımıza sunulması büyük bir boşluğu ve denetimsizliği giderecek ve toplum sağlığını koruma görevini perçinleyecektir.

Bir anlamda hastalara tıbbi danışmanlık yapan eczacılarımızın, bu büyük sorumluluğun farkında ve bilincinde olduğuna inanıyorum.

14 Mayıs’ı eczacılığın anlam ve öneminin hatırlanmasına, mesleğe ömür, emek ve gönül vermiş, çok değerli hizmet ve gayretleriyle seviye ve değer kazandırmış, katkı sağlamış eczacılarımızın anılmasına bir vesile saymaktayız.

Bu düşüncelerle tüm eczacılarımızın Eczacılık Günü'nü kutluyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ

Sağlık Bakanı


Güncelleme Tarihi: 30/09/2015