ANA SAYFA

Basın Açıklaması (14.11.2012)

GÜNCELLENME TARİHİ : 30/09/2015

                                      T.C.

                                          SAĞLIK BAKANLIĞI

                                      Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

13.11.2012

ANKARA

BASIN AÇIKLAMASI

Dünya Sağlık Örgütü’nün katılımıyla oluşturulan “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu” tarafından tüm dünya ülkeleriyle birlikte ülkemizde de 14 Kasım 2012 Çarşamba günü düzenlenecektir.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Tütün ve tütün ürünleri, bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak, akciğerlerin olduğundan daha erken yaşlanmasına neden olur. Hastalık müzmin bronşit ve amfizem olarak da bilinir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, KOAH tüm dünyada yaklaşık 50 milyon insanı etkilemektedir. Her yıl 3 milyon kişi bu hastalık nedeni ile ölmektedir. Yine Dünya Sağlık Örgütü 2030’da KOAH’ın tüm dünyada en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olacağını öngörmektedir. Ülkemizdeki en önemli ölüm nedenleri arasında 3. sırada olan KOAH’ın görülme sıklığı 40 yaş üstü yetişkinlerde %20’dir.

40 yaş üstü, sigara içmiş ya da içmekte olan ve meslek icabı tozlu ortamlarda bulunan kişilerde uzun süren öksürük, balgam ve nefes darlığı yakınmalarından en az birinin bulunması halinde kişinin bir göğüs hastalıkları hekimi tarafından görülüp ”nefes ölçüm testini” yaptırması gerekmektedir. KOAH’ın erken tanısı, hastalığa bağlı sakatlık ve ölüm oranlarını azaltacaktır.

Bu yıl düzenlenecek olan Dünya KOAH Gününün başlıca sloganı:

Çok Geç Değil

Bu mesaj, hastalığın hangi evresinde olursa olsun insanların solunumsal sağlıklarını iyileştirebilmek adına yapılabilecekleri olduğunu vurgulamak için seçilmiştir:

- Eğer nefesiniz daralıyorsa, hekiminize başvurup bir soluk testi yaptırmak için çok geç değil !

- Eğer KOAH’ınız varsa, normal bir hayat sürmek için çok geç değil!

- Eğer KOAH’lı hastalara bakan bir hekim iseniz, hastalarınızın daha rahat nefes almalarına yardım etmeniz için çok geç değil!