Bakan Demircan Pakistan Pencap Eyaleti Sağlık Hizmetleri Bakanı Khawaja Imran Nazir ve beraberindeki heyeti kabul etti


Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Pakistan Pencap Eyaleti Sağlık Hizmetleri Bakanı Khawaja Imran Nazir ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Görüşme sonrası iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Nazir’i Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Demircan, “Pakistan ve Türkiye iki kardeş ülke. Pakistan’ın kurulmasından daha gerilere giden kardeşlik giderek artmış ve gelişmiştir. Pakistan her zaman Türkiye’nin yanında yer almıştır. Türkiye’de her zaman Pakistan’ın yanında yer alıyor, alacaktır” dedi.

Bakan Demircan, sağlık alanında karşılıklı işbirliği içerisinde çalıştıklarını belirterek,  bu işbirliğini daha da geliştirmek için mutabık kaldıklarını söyledi. Sağlık alanında işbirliği yapılabilecek alanları tespit ettiklerini kaydeden Demircan, “Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da çok geniş işbirliği alanları olduğunu gördük. Bunlar ilaç üretiminden cihaz üretimine, hastane sistemlerinden sağlık sistemlerine varıncaya kadar geniş alanlarda devam edecek” diye konuştu.

Pakistan Pencap Eyaleti Sağlık Hizmetleri Bakanı Khawaja Imran Nazir de kendilerini ağırladıkları için Bakan Demircan’a teşekkür etti. Türkiye ve Pakistan halklarının sevgi ve saygısının geçmişten geldiğini ve sonsuza kadar da devam edeceğine inandığını belirten Nazir, Bakan Demircan’ın da desteğiyle Türkiye ve Pakistan arasındaki sağlık alanındaki işbirliğinin daha da güçleneceğine inandığını ifade etti.

Nazir, Türkiye ile dostluk ve işbirliği anlaşması imzalamayı arzu ettiklerini belirterek, bu anlaşmayı en kısa zamanda detaylandırıp hayata geçirmeyi umduğunu söyledi. Pakistan halkı ve Pakistan hükümeti adına Türkiye halkına bir mesaj vermek istediğini belirten Nazir, “Türkiye’nin düşmanı Pakistan’ın düşmanıdır. Türkiye’nin dostu Pakistan’ın dostudur” dedi.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin yaptığı açıklama sonrası yaşanan gelişmelere yönelik soruyu cevaplayan Demircan, bu konuda daha önce de bir açıklama yaptıklarını belirterek, “Tabipler Birliği’nin Afrin Operasyonu esnasında yapmış olduğu açıklama, bütün tabipleri, sağlık camiasını yaraladı. Türkiye’nin böyle bir terör belasıyla kendini savunma hakkını kullandığı bu operasyonda, bütün bu camiaların devletin, ülkenin yanında olması gerekirken Tabipler Birliği’nin adeta bir şey ima eder gibi bildiri yayınlaması bizi yaraladı” dedi.

Türk Tabipleri Birliği’nin sağlık camiasını temsil etmediğine inandıklarını söyleyen Bakan Demircan, “Bu tavırlarıyla bunu ortaya koymuşlardır. Böylesine bir zamanda, böyle bir açıklama yapmanın elbette hukuki sorumluluğu da vardır. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu açıklamadan sonra hukuk harekete geçmiştir. Kendileri hakkında yasal işlem yapılmaktadır. Hukuk gerekenleri yerine getirecektir” diye konuştu.

  • TCSB7971.JPG
  • TCSB7985.JPG
  • TCSB7879.JPG
  • TCSB7872.JPG


Güncelleme Tarihi: 30/01/2018