ANA SAYFA

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan: “Sağlıkta geçmişle kıyaslanamayacak kadar büyük yol alındı”

GÜNCELLENME TARİHİ : 18/12/2017


Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2018 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlık alanında geçmişle kıyas edilmeyecek kadar büyük yol aldığını belirterek, nitelikli yatak noktasında hedeflerin gerçekleştiğini, hastaneleri yenilemeye devam ettiklerini, yoğun bakım ünitelerinin de dünya standartlarına kavuştuğunu kaydetti. 

Bakan Demircan, sağlıkta şiddetin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Şifa dağıtan ellere el kaldırmak, bir topluma, halka hakikaten o çalışanlara karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır. Toplumumuza şiddetin yakışmadığını düşünüyoruz. Böyle davranışta bulunanları halkımızın da, milletimizin de kınadığını biliyoruz. Bir düzenleme yapılmıştı. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar tutuklu yargılanıyordu. Ceza Muhakemeleri Usul yasasına uyumadığı gerekçesiyle iptal edildi" şeklinde konuştu.

Bebek ölüm hızının bin canlı doğumda 31.5 olduğunu hatırlatan Demircan, "2015'te 7.5, 2016'da 7.3. Elbette ki göstergelerin iyileşmesi için gayret göstereceğiz. Mutlaka değiştirmek görevimiz. Beş yaş altı ölüm hızı 40'tan, 9.4'e, anne ölüm oranı yüz bin canlı doğumda 64'ten 2015'te 14.6'ya, 2016'da 14.7" diye konuştu.

Bakan Demircan koruyucu ve temel sağlık bütçesi konusunda, "Reel rakamlarla kıyasladığımızda 2002 yılında 3.5 milyar lira olan koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan para onun 3.5 katı şimdi 12.7 milyar lira. Sağlığı kaybettikten sonra kazandırmak zordur. Koruyucu sağlık hizmetleri yaptığımız çalışmaların en büyük adımı aile hekimliğidir. Şu anda 23 bin civarında aile hekimimiz çalışıyor. Bu sayıyı 35-40 bin düzeyine getirip, doktor başına düşen nüfusu 2 bin- 2 bin 500 düzeyine indirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Pratisyen hekim açığının 5-6 yıl içinde kapanacağını öngördüklerini, uzman açığını kapatmak için de Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) katılma kontenjanını 6 binden 8 bine çıkardıklarını vurgulayan Sağlık Bakanı Demircan, atamalara ilişkin olarak da şöyle konuştu:

"2017'te ataması yapılan, toplam yerleşen personel sayımız yani kura çeken personel sayımız 12 bin 380, bunlardan 11 bin 233'ünün ataması yapıldı. Kalan bin 147 kişinin ise güvenlik soruşturmaları, değerlendirmeleri devam ediyor. Biz mümkün olduğunca bu güvenlik soruşturmalarında atamadan yana tavır içindeyiz, çok açık bir şekilde çünkü bizim ihtiyacımız var. Bizim ihtiyacımız olan bu kadroların görev yapmalarını istiyoruz. Ben ekim ayında bunu bitiririz diye düşünmüştüm, bitmedi ama eridi yani sayı bin 143'e düştü, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde gidiyoruz. Zaten önümüzdeki iki hafta, üç hafta sonra da yeni bir kura çekilecek, kura dönemi geliyor. İnşallah, onlar da daha hızlı ilerler.

2018 yılı içerisinde, 9 bin doktor atayacağımızı tahmin ediyoruz en azından, onlar zaten otomatik, mecburi hizmetten dolayı alıyoruz. 27 bin ebe ve hemşire kadrosu oluşturmaya gayret ediyoruz ve bunu tamamlayacağız inşallah. Taşeronlarla ilgili yasal düzenlemenin bitmesini bekliyoruz. Bu konudaki yasal düzenlemeden sonra ihtiyacımıza göre bu sefer artık taşeron işçi alınmayacak, yeni düzenlemeye göre alınacak, orada da ihtiyacımızı karşılayacak rakamı alacağız."