ANA SAYFA

Müezzinoğlu, tütünsüz ve sağlıklı bir yaşam için yürüdü.

GÜNCELLENME TARİHİ : 28/03/2016


“Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü ve Dünya Tütünsüz Günü” dolayısıyla Saklıbahçe’de düzenlenen yürüyüş programına katılan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, program öncesi davetlilerle birlikte yürüyüş yaptı, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakanı Müezzinoğlu, sigara kullanımı yanında nargile ile mücadelenin de başladığını belirterek, “Bugün gündemlerimizden önemli ayaklarından bir tanesi de nargile ile mücadele olacak. Çocuklardaki sigara alışkanlığı konusunda rahatsız olduğumuz konu daha çok uyuşturucu kullanımı. Onunla ilgili İçişleri Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni bir altyapı oluşturmaya gayret ediyoruz” dedi.

Toplumun sağlıklı yaşam bilincini yükseltmek için mücadele verdiklerini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: “Hastalıkları tedavi etmekten çok sağlıklı yaşamayı öncelikle hedefliyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak, bireylerin sağlıklı bir hayat felsefesine sahip olmaları için de yardımcı olmaya çalışıyoruz. O nedenle sağlıklı beslenme diyoruz, hareket diyoruz, sigara ile mücadele diyoruz, kötü alışkanlıklardan özellikle tütün ve tütün ürünlerinden, alkol ve uyuşturucu hayatı olumsuz etkileyen tüm unsurlarla mücadele etmek, bu anlamda da kamuoyunu bilinçlendirmek ve kamuoyunun desteğini almak. Bugünkü aktivitemizin temelinde yatan temel ruh budur.”

Altyapı oluşturmaya gayret ediyoruz

Türkiye’nin tütünle mücadelede elde ettiği başarının bütün dünyanın dikkatini çektiğini hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, “Sigara konusunda son beş yılda yaşadığımız başarı 15 yaş üzeri kullanımının yüzde 31'den yüzde 27’lere inmesini başardık. Mücadelemiz devam ediyor. Son dönemde sigara ile mücadeledeki başarımızda nargile devreye girdi. Bugün gündemlerimizden önemli ayaklarından bir tanesi de nargile ile mücadele olacak. Çocuklardaki sigara alışkanlığı konusunda rahatsız olduğumuz konu, daha çok uyuşturucu kullanımı. Onunla ilgili İçişleri Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni bir altyapı oluşturmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kahvaltıya önem veririm

Bir soru üzerine sağlıklı beslenme reçetesini açıklayan Bakan Müezzinoğlu, özellikle sabah kahvaltılarını çok iyi yapmaya çalıştığını açıklayan Müezzinoğlu, “Kahvaltı etmeden çıkmamaya gayret ederim. Sabah buraya gelirken kahvaltımı etmiştim. Kahvaltının sağlık için önemli bir öğün olduğuna inanıyorum. Kamuoyuna dört dörtlük sabah kahvaltısı diyorum. Dört üçlük öğle yemeği diyorum. Dört ikilik de akşam yemeği diyorum ama erken saatte” diye konuştu. Bakan Müezzinoğlu, günlük yaptığı faaliyetler için de şunları kaydetti: “Önemli olan 24 saatin içinde yarım saat kendi sağlığıma zaman ayırıyorum. Bunun için yürüyorum, koşuyorum, bisiklete biniyorum, yüzüyorum. Herkes kendi fıtratına uygun bir yöntem bulabilir. En kolay olanı yürüyüştür. Ben her zaman şu cümleyi kuruyorum; hasta olup iyi olma hayali kurmaktansa sağlıklı bir yaşama sahip çıkıp sevdiklerimizle sağlıklı mutlu bir gelecek sürmek herhalde en akıllıca olanıdır.”