ANA SAYFA

TÜRKİYE–GAMBİYA KARMA EKONOMİK KOMİSYONU I. DÖNEM TOPLANTISI

GÜNCELLENME TARİHİ : 28/03/2016


Türkiye'de sağlık hizmeti sunumunun çok güçlü olduğunu, dünyayla yarışacak bir noktada bulunduğunu belirten Sayın Dr. Müezzinoğlu, “Sadece sağlık tüketicisi olarak yürüyeceksek devam edemeyiz. Çünkü tıp ve sağlık alanında teknolojik maliyetler her geçen gün katlanıyor” dedi.

Türkiye'nin üretici olması gereken alanlardan birinin sağlık endüstrisi, ilaç sanayi, diğerinin ise tıbbi teknoloji olduğunu bildiren Sayın Dr. Müezzinoğlu, ''İlaç sanayide inşallah Ocak ayına kadar, plazma fraksinasyonu gibi 7 yıllık alım garantileri gibi, sonra aşıda, ülkemizde üretilen milli aşı veya yerli aşı diyebileceğimiz aşının antijenini de üretebilen, bu anlamda know-how'ı getiren bir anlayışı getirmemiz lazım'' görüşüne yer verdi.

 

''Akredite olmayanlar sağlık turizmi yapamayacak''

Sağlık turizmi önemini vurgulayan Dr. Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

''Bir organ nakli dediğimizde bir Malatya Turgut Özal Üniversitesi karaciğer naklinde Avrupa ile yarışıyor. Burayı bir marka yapmak gibi sorumluluğumuz var. Afyon’un termalde doğal zenginliği varsa, Afyon'u termal turizminin merkezi ve marka değeri olan bir hale getirebilmeliyiz. Kütahya'ya İzmir'e farklı roller verilebilir ama bir ili ve bir alanı mutlaka orada dünyada adı geçtiği zaman, konu konuşulduğu zaman adının hemen hatırlandığı, bir Mayo Clinic nasıl hatırlanıyorsa bir Cleveland nasıl hatırlanıyorsa, biz artık Türkiye'de bunları başarabilmeliyiz.”

Sağlık turizminde gerek özel sektörün, gerek üniversitelerin entegre olarak çakışmadan, ayrışmadan hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Sayın Dr. Müezzinoğlu, ''Birinci görevimiz artık sağlık turizmi ve sağlık endüstrisini daha güçlü hale getirebilecek bir noktaya taşımamız lazım'' dedi.

Öte yandan akredite olmayan hiçbir yapının sağlık turizmi yapmayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, bunların sağlık turizminin haklarından da istifade edemeyeceğini söyledi. Teşvik alınması için akredite şartı gerektiğini bildiren Sayın Dr. Müezzinoğlu, “Akreditasyonun Sağlık Bakanlığı ile ilişkili ancak bağımsız kuruluş tarafından yapılacaktır” şeklinde konuştu.